Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Uyku Laboratuarı Hizmet Vermeye Başladı
Uyku Laboratuarı Hizmet Vermeye Başladı
BAÜ Hastanesinde uyku laboratuarı uyku problemleri olan hastaların hizmetinde. ...
22-07-2014 10:11
EĞİTİM
0 Yorum
1233 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde faaliyet gösteren Uyku Laboratuvarı Ünitesi, hastanenin yeni binasına taşınmasıyla birlikte hizmet vermeye başladı. Hastaların hemen tüm ihtiyaçları düşünülerek tasarlanan ünitede, uyku problemleri olan hastalar son teknoloji ürünü sistemler ile incelenerek tanı ve tedavi süreçlerine başlanıyor.

Balıkesir Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fuat Erel ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurhan Sarıoğlu; uyku apne belirtileri, tanı, tedavi süreçleri ve uyku laboratuarı ünitesi hakkında bilgiler verdi.

Doç. Dr. Fuat Erel: “Uyku ünitemiz Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde hizmet vermektedir. İki yataklı olup 4 aydır hasta kabul etmektedir. Cihazlarımız son teknolojiye sahip yazılım ve donanımı olan cihazlardır. Hastalar refakatçisiz olarak kendi odalarında tek kişi kalmaktadır. Odalarımız kendi içinde banyo, tuvalet, elbise dolabı olan oldukça konforlu, ferah odalardır.

Yrd. Doç. Dr. Nurhan Sarıoğlu: “Uykuda horlama, nefes alamama, bazen boğulur gibi olup uyanma, gün içinde uyuklama gibi yakınmaları olan kişilerde uyku apnesi olabilir. Bu kişiler bazen kendileri çok şikâyetçi olmazken eşleri tarafından gece horladıkları, uyku esnasında zaman zaman nefeslerinin kesildiği, soluk alıp vermeden durduğunu fark edilip hekime müracaat ederler. Kişilerde sık uyanma, gece idrara kalkma, aşırı terleme, huzursuz uyku gibi gece belirtileri yanında gündüz uykululuk hali, sabah baş ağrıları, konsantrasyon ve anlık hafıza bozukluğu, depresyona meyil gibi durumlar gözlenebilir. Zamanla cinsel fonksiyon bozuklukları gelişebilir.

Uyku apnesi olan kişiler genelde kilolu, kısa boyunlu yapıya sahiptir. Ancak bazen zayıf kişilerde de olabilir. Burunda yapısal anormallik, yumuşak damakta sarkma, iri bademcik, alt çenenin öne çıkık, ya da geride olması gibi çene problemi olan kişilerde uyku apnesi olabilir. Bu nedenle bu kişiler farklı hekimlere müracaat ederler. Bazen KBB, Dahiliye, Kardiyoloji birimlerine başvururlar. Bu kişilerde gece boyunca oksijen düzeyi düşük olduğu için dokular ihtiyacı olan oksijeni alamaz, en hayati organlarımızdan olan kalbin beslenmesi bozulur. Hipertansiyon, kalp ritim bozuklukları gelişebilir.”

Doç. Dr. Fuat Erel: “Uyku apne için saydığımız belirtiler bize ön bilgi verir. Ayrıca bu tür şikâyeti olan kişiler için hazırlanmış anketler, uyku testleri vardır. Bunlarla ön değerlendirme yapılabilir. Tanıklı apne, uykuda horlama, gündüz aşırı uyku hali en temel kriterlerdir. Uyku apne şüphesi olan kişiler bir gecelik uykusunu değerlendirmek üzere polisomnografi için yatırılır.  Polisomografi;  hastanın gece boyunca uyku kayıtları, oksijen düzeyi,  hava akımı, apneler var mı varsa çeşidi, derecesi, solunum hareketleri, bacak hareketleri, nabız, gibi pek çok parametrenin incelendiği bir tetkiktir. Bir gecelik polisomnografiden sonra değerlendirme yapılır.  Uyku apnesi varlığı ya da yokluğu tespit edilir, varsa derecesi belirlenir.

 

Yrd. Doç. Dr. Nurhan Sarıoğlu: “Öncelikle uyku apnesi olan kişilerde kilolu iseler kilo verme, sigara içiyorlarsa sigara bırakma önerilir. Gerekli ise diyetisyene gönderilir. Bu kişilerde üst solunum yollarında var olabilen anatomik bozukluk açısından KBB muayenesi önerilir. Bazen bu hastalar KBB tarafından ameliyata uygun görülerek ameliyat edilirler. Buna yönelik, yumuşak damağın kaldırılması, burun ameliyatları gibi çeşitli müdahaleler yapılabilir.  Bazen de yapısal bir problem yoktur, ameliyata gerek yoktur. Bu durumda bu hastalar için pozitif basınçlı hava veren CPAP, BİPAP cihazları önerilir. Cihazın hangi tipte olacağını ve hangi basınçta uygulanacağını belirlemek için bir gece titrasyon için hasta tekrar yatırılır. Uygun cihaz ve basınç belirlenerek evde kullanması için reçete edilir. Bu cihazlar pozitif basınçlı hava veren ve maske ile kullanılan cihazlardır. Gece boyunca kapanan hava yolunu açık tutmaya yararlar. Özellikle ağır uyku apne tanısı alan kişiler bu cihazla uyuduklarında sabah çok dinlenmiş olduklarını ifade ederler, hatta hastaların çoğu “ilk defa bu kadar güzel uyudum” sözünü kullanmaktadır.”

Etiketler :
Uyku Laboratuarı Hizmet Vermeye Başladı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net