Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > YEREL > Suya Hayat Veren Kadın Bandırma’da!
Suya Hayat Veren Kadın Bandırma’da!
Ebru Sanatçısı Tuğba Ruhengiz Azaklı Ebru sanatının inceliklerini anlattı. ...
23-07-2014 10:16
YEREL
0 Yorum
1636 Okunma
Haberi Yazdır

 

 

Ramazan etkinlikleri kapsamında Bandırma Belediye kültür Merkezinde ebru sergisi açan sanatçı Tuğba Ruhengiz Azaklı Ebru sanatının özelliklerini gazetemize anlattı.

Uzun yıllardır ebru sanatı ile uğraştığını belirten Tuğba Ruhengiz Azaklı,  gazetemize yaptığı açıklamada ebru sanatını tanıttı.  Azaklı “Bandırma İmam Hatip Lisesi Mezunuyum. Ardından ilahiyat fakültesini bitirdim. Yüksek lisans yaptıktan sonra İslam sanatları Tarihi alanında doktora eğitimine devam ediyorum.”

BANDIRMA’DA EBRUYU TANITMAK VE SEVDİRMEK İSTİYORUM!

Ebru sanatına çocukluk yıllarından aşina olduğunu söyleyen Azaklı “Ebru sanatı ile ilahiyat yıllarımda tanıştım. Dayım da aynı mesleği yapmakta olduğu için küçüklüğümden beri bu sanattan haberdarım.10 yıldan beri Ebru sanatı ile uğraşıyorum. Artık hobi değil profesyonel olarak bu işi yaparak tanıtmak için çalışıyorum. Bu sanat İstanbul’da ve bazı büyükşehirlerde  yaygın olarak yapılmakta. Ancak Anadolu’nun uzak yerlerinde çok yaygın değil. Buralarda da  bu sanatı yaymak ve öğretmek için projelerimiz var. Bandırma’da bu projelerden biri.” diye konuştu.

GENÇLER BU SANATI SEVDİ…

Azaklı yeni neslinde Ebru sanatına ilgi duyduğunu dile getirdi. Tuğba Ruhengiz Azaklı Ebrunun yapılış şeklinin çocuklar üzerinde merak uyandırdığını belirterek “Gençlerinde bu sanata yoğun bir ilgisi var. Özellikle yapılış aşamasında çocukların yoğun ilgisini çekiyor. Toprak boyalar ve doğal malzemeler ile icara edilen bir sanat.”

DOĞUR ÖĞRETİCİYİ BULMAK ÖNEMLİ….

“Yeni başlayanlara tavsiyem doğru öğreticiyi seçmeleri. Türkiye’de bu sanat iki koldan devam etmekte. Bir klasik usul diğeri modern yöntemler. Ayrıca klasik ebruyu bozmadan günümüze uyarlayanlar da var. Benimde bu konuda denemelerim var. “

KÖPRÜ USTALAR SAYESİNDE GÜNÜMÜZE ULAŞTI

Tuğba Ruhengiz Azaklı Ebru sanatın neredeyse yok olacağını ancak duyarlı ustalar sayesinde günümüze kadar taşındığını belirtti. Azaklı ebrunun eski yıllar dayanan bir sanat olduğunun da altın çizerek “Ebru sanatı Orta Asya kökenli bir sanat. Anadolu’ya geldiğinde bu sanat bir hayli benimsenmiş. Osmanlı’da ki örnekleri 1500’lü yıllara kadar uzanmakta. Ancak bundan 100 yıl öncesine kadar bu sanat ölmeye yüz tutuyor. Birkaç usta sayesinde bu sanat yaşamaya devam ediyor ve günümüze geliyor. Günümüzün en popüler sanatlarından biri denilebilir. Bu sanatın yayılması için dernekler, vakıflar, kişisel atölyeler, belediyeler ve özel sanat kurumları var. “

EN AZ BİR YIL GEREKLİ

Azaklı “Bu sanat yapabilmek için biraz bileğin kuvvetli olması ve resim altyapısı gerekiyor. Suya yazı yazmak gibi bir şey. Ancak resimden farklı olarak sürprizlerle dolu bir sanat. Tekniğini tam anlamıyla kontrol altına almak mümkün değil. Yeni başlayanların temel kuralları öğrenebilmesi ve suyun davranışını öğrenebilmesi için en az bir yıl eğitim almaları gerekiyor.” dedi.

Tuğba Ruhengiz Azaklı 42 eserden oluşan Ebru sergisine gelen ziyaretçilerine canlı ebru gösterisi de sunuyor. Sergi 27 Temmuza kadar sanatseverlere açık olacak. 

Etiketler :
Suya Hayat Veren Kadın Bandırma’da! -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net