Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Kayıt Çilesi Başladı Veliler Zor Durumda
Kayıt Çilesi Başladı Veliler Zor Durumda
Mustafa Kocataş “Siyasi iktidarın eğitim anlayışından kaynaklanan sorunlar, başta öğrencilere, velilere ve öğretmenlere olumsuz yansımaları önümüzdeki öğretim yılında daha fazla hissedilecektir.” ...
15-08-2014 10:49
EĞİTİM
0 Yorum
2153 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Eğitim Sen Başkanı Mustafa Kocataş eğitim sistemindeki sıkıntılar ve kayıt döneminde oluşan sorunları dile getirdi. Kocataş konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“4+4+4 uygulamalarının amaçlarından biri de kamu okullarının itibarsızlaştırılmasıydı. Özel okullara teşvik ve kamu kasasından kaynak aktarılmasıydı. Bu yapılırken kamu okullarının öksüz bırakılması okul yönetimlerinin veli ile ilişkileri alabildikleri para miktarı ile ölçüldüğü gerçeğini bir kez daha ortaya çıkardı.

Kamu okullarının temizlik güvenlik ve birçok harcamaları tamamen velilerimizin sırtına yüklenmiştir. Velilerden  öğrenci okul kaydında , diploma tesliminde okul aile birliği vasıtasıyla alınan paralarla karşılanmaya çalışılmaktadır.Hele şu anda kayıt dönemi olduğu için velileri zor durumda bırakan ücretler istenmektedir. Hatta ve hatta  öğretmen seçiminde bile  velilerden para istenmektedir. Son derece antidemokratik olan bu uygulama öğretmenleri veli gözünde ayrımcılığa itmekte ödeme yapamayan ailelerin çocuklarını da “paranız kadar eğitim alabilirsiniz” gerçeğine itmektedir. Bu konuda ilköğretim Kurumlar yönetmeliği açıktır; İlköğretim parasızdır. Bütün yaş gurubu öğrenciler parasız, eşit, nitelikli eğitim almak hakkına sahiptir. Eğitim Sen olarak biz bu ilkelerin savunucusu ve takipçisiyiz. Bu ilkeler ve demokratik gerçeklik karşısında Milli Eğitim Müdürlüğü, okul idarecileri ve velileri daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Velilerin kayıt yapılırken ve öğretmen seçiminde kesinlikle ücret vermemelerini öneriyoruz. Bandırma Eğitim Sen olarak eğitimin parasız, ulaşılabilinir nitelilkte olmasını savunuyor, kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmasını değil devletin kendi okullarına verilmesini talep ediyoruz.” dedi.

 

 

Etiketler :
Kayıt Çilesi Başladı Veliler Zor Durumda -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net