Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > YEREL > 'KATKI YOK, ZARAR VAR!'
'KATKI YOK, ZARAR VAR!'
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı 1/100 binlik planlar hakkında gazetemize yaptığı açıklamada kurulacak olan organize sanayinin Erdek’e hiçbir katkısı olmayacağını yalnızca zarar vereceğini, Güney Marmaranın, Marmara bölgesinde kirlenmemiş tek coğrafya olduğunu söyledi. ...
12-11-2014 11:15
YEREL
0 Yorum
4843 Okunma
Haberi Yazdır

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, gündemi meşgul eden 1/100 binlik planlar hakkında yaptığı açıklamada yeni sanayi bölgesin Güney Marmara için telafisi olmayan bir hata olacağını belirtti. Sarı yapılacak organize sanayinin Erdek halkı için yalnızca zarar olduğunu belirterek yapılacak sanayinin bölgedeki tarımsal ve hayvansal ürünleri piyasaya kazandıracak sanayi kuruluşlarının olması gerektiğini ifade etti.

Denetimi Elimizden Almak İstiyorlar!

Sarı “Bu planlar uzun zamandır gündemde olan bir çalışma. Daha önce kanun değişikliği ile büyükşehirden önce İl Genel Meclisinin yaptığı bir çalışmaydı. 2009 yılında tepkiler olunca bu planları geçiremeyeceklerini anladılar. Çanakkale’de de aynı hassasiyet gösterdi. Bir çok insan bu kadar büyük bir sanayi bölgesinin oluşturulmasına karşı çıktı. Bu yüzden bölgesel ölçeğe çıkarılıp direk bakanlığa geçirmeye çalıştılar. Güney Marmara, Marmara bölgesinde kirlenmemiş tek coğrafya. “ dedi.

Telafisi Yok!

“Erdek Körfezi dünyanın en önemli yerlerinden biri. Bütün Akdeniz yaşam platosu olarak bilinmekte. Burada yapılacak bir sanayi tesislerinin İzmit Körfezinden daha büyük zarar görecek. Aynı zamanda Kaz Dağları var. Kapıdağ Yarımadası dünyanın en fazla yer florasının bulunduğu yerlerden biri. Burası bir turizm bölgesi. Aynı zamanda tarım bölgesi. Dolayısıyla burada yapılacak sanayi hataları telafisi 400 yılda yapılamayacak. Erdek, bu kararlardan çevresel olarak direk etkilenen ama faydalarından da yaralanamayacak tek coğrafya. Çünkü bizim sınırlarımızda değil. O bölgedeki insanların belki toprakları değerlenecek ama burada öyle bir şey maalesef yok.” Dedi.

Bölgeye Uygun Sanayi!

Hüseyin Sarı yapılacak sanayinin bölgedeki hayvancılık ve tarıma yönelik olması gerektiğini vurgulayarak “Bizim tarımsal ve hayvansal ürünleri değerlendirecek sanayilere açılmamız lazım. Biz üreticilerimizin ürettiklerini sanayiye katkı sağlayacak şekilde kurulacak bir sanayiye karşı değiliz. Ancak bu planlarda bölge ile hiç alakası olamayan kimya sanayisi getirilmeye çalışılıyor. Biz buna karşıyız. Kimse zarar görmem demesin. Halk bu konuda duyarlı olmalı. Bizler kurumsal olarak planın bütününe yasal itirazlarımızı yaptık. Ancak kamuoyu baskısı her şeyin üstünde. Bu yüzden kamuoyu duyarlı olmalı.” Diye konuştu. 

Etiketler :
'KATKI YOK - ZARAR VAR!' -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net