Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > YEREL > BANDIRMA’NIN İLK DÖNERCİ USTASI İBRAHİM UDUNMAN 91 YAŞINDA
BANDIRMA’NIN İLK DÖNERCİ USTASI İBRAHİM UDUNMAN 91 YAŞINDA
“BİZ ET DİZERDİK ŞİMDİKİLER SUCUĞUN DEĞİŞİK ŞEKLİ” ...
17-11-2014 10:30
YEREL
0 Yorum
6326 Okunma
Haberi Yazdır

Bursa’nın ünlü dönerini Bandırma’ya bugün 91 yaşında olan İbrahim Udunman getirdi. İşte o Bandırmalıların çok iyi tanıdığı  efsane dönerci ustası  ünlü döner tadını Bandırmalılara tattırtan İbrahim  usta emeklilik günlerini Tatlısu köyünde geçiriyor. 64 sene önce 1950 de İstanbul’dan Bandırmaya o yılların en lüks lokantası olan Taflan Lokantası’na geldiğini hatırlatan İbrahim usta 4 çocuk sahibi ve 13 torunu var, yakında torundan torun olacak. Bugün 91 yaşındaki İbrahim usta zaman zaman sakin bir hayat sürdüğü Tatlısu köyünden Bandırma’ya gelerek artık çok az kalan eski Bandırmalı dostlarını ziyaret ederek eski günleri anıyorlar.

İbrahim usta dönerin Bandırma’ya ilk nasıl geldiğini ve bugünkü döner ile o yılların döneri arasındaki farkı bize şöyle anlattı:

ŞİMDİKİLER SUCUĞUN DEĞİŞİK ŞEKLİ

“  3 sene Terziler Caddesi köşesinde kendi iş yerimi açtım. 1957 de Gar Lokantası’ndan sonra Koşer Pastanesi üstünde, 1967 de İŞ Bankası yanındaki yer olan Şato Reusturant işletmesini yaptım. Orada döner piliçi tanıttım. 1977 de de ayni yeri fırın yaptım, 1987 de emekli oldum.  Daldan dala çekirge gibiydim ama döneri Bandırmaya ilk ben getirdim. Döner pilici de ben getirmiştim. Şimdikiler sucuğun değişik şekli, biz et dizerdik; şimdikiler hazır kıyma şeklinde geliyor. Oğlum da bir hazır döner satıcısı. İzmit Kocaeli’nde  de hazır döner yapıp satıyor” ERDEM ÖZCAN

Etiketler :
BANDIRMA’NIN İLK DÖNERCİ USTASI İBRAHİM UDUNMAN 91 YAŞINDA -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net