Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > YEREL > “Her yıl 3 milyondan fazla kişi bu hastalıktan ölmekte”
“Her yıl 3 milyondan fazla kişi bu hastalıktan ölmekte”
19 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle bir açıklama yapan Erdek İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Ekiz, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH) en önemli risk faktörünün sigara içimi olduğunu söyledi. ...
21-11-2014 11:04
YEREL
0 Yorum
5155 Okunma
Haberi Yazdır

Erdek İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Ekiz, “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tüm dünyada KOAH önde gelen 4. sıradaki ölüm nedeni iken ülkemizde 3.ncü sıradadır. Her yıl 3 milyondan fazla kişi bu hastalıktan ölmekte ve tüm dünyada 40 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 10’undan fazlası bu hastalığa yakalanmaktadır” dedi.

Mahmut Ekiz, “2002 yılında İlk kez Dünya Sağlık Örgütü’nün katılımıyla oluşturulmuş olan “Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığına Karşı Küresel Girişim Grubu” (Global Initiation for Chronic Obstructive Lung Diseases-GOLD) tarafından her yıl Kasım ayının üçüncü Çarşamba günü organize edilen “Dünya KOAH Günü” etkinlikleri 19 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştiriliyor.” dedi.

“Dünya KOAH Gününün amacı, kamuoyunda KOAH bilincini artırmak, risk altında bulunan kişilerin sağlık kuruluşuna başvurarak, solunum fonksiyon testi yaptırmalarını teşvik etmek, bu önemli halk sağlığı sorunu konusunda bilgilendirmek ve önlemler alınmasını sağlamaktır diyen Ekiz şöyle devam etti: “ Ülkemiz bu hastaları erken dönemde tanı koyacak ve uygun şekilde tedavi edecek alt yapı ve insan gücüne sahiptir.

Solunum fonksiyon testi adı verilen basit ve ağrısız bir testle kişinin KOAH olup olmadığı tespit edilebilir. KOAH’ın erken belirtileri arasında öksürük, balgam çıkarma, egzersiz sırasında nefesin kesilmesi yer almaktadır.

Tedavi uygulanmadığında KOAH genellikle ilerleyici bir hastalıktır ve hastalık kötüleştikçe, hastalar merdivenden çıkmak, alışveriş yapmak, banyo yapmak ve sabah giyinmek gibi günlük işleri sırasında bile nefes darlığı çekerler.

KOAH ile ilişkili bilinen en önemli risk faktörü sigara içmektir. Önemli diğer risk faktörleri; meslek gereği maruz kalınan toz ve kimyasallar, havalandırmanın kötü olduğu ortamlarda ısınmak ve yemek pişirmek amacıyla kullanılan “biomass” yakıtlardan (bitki kökleri, tezek vb.) çıkan duman yer alır. Halkın sağlığını korumak amacıyla İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz”dedi.

Etiketler :
“Her yıl 3 milyondan fazla kişi bu hastalıktan ölmekte” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net