Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Liselerde Osmanlıca dersinin zorunlu olması önerisi tarihçileri ikiye böldü.
Liselerde Osmanlıca dersinin zorunlu olması önerisi tarihçileri ikiye böldü.
...
10-12-2014 17:54
EĞİTİM
0 Yorum
2286 Okunma
Haberi Yazdır

'Dedelerimizin mezar taşlarını bile okuyamıyoruz' diyerek dersin zorunlu olmasını Milli Eğitim Şurasında  savunanlara karşın Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu şöyle yanıt verdi: "Mezar taşlarını okumakta ben bile zorlanıyorum. Ahmet Cevdet'in çok da ağdalı bir dili olmayan Maruzat'ını Osmanlıca'dan Türkçe'ye çevirdim. Okusunlar, anlasınlar bakalım. Yazık o çocuklara, Osmanlıca öğretince uzaya mı çıkacaklar, Türkiye mi kurtulacak? Önce içinde yaşadığımız hayatı, dünyayı öğretsinler. Yazık bu çocuklara."


Prof.Dr. Bülent Arı ise liselerde Osmanlıca öğretiminin özellikle sosyal bilimlerde okuyacak öğrenciler için çok doğru bir karar olacağını savundu.

Liselerde seçmeli ders olarak okutulan Osmanlı Türkçesi'nin 'zorunlu' dersler kapsamına alınması Milli Eğitim Şurası alt komisyonunda benimsendi. Komisyon katılımcılarından biri dersin zorunlu olması gerektiğini 'yeni nesil dedesinin mezar taşında ne yazdığını bile okuyamıyor' sözleriyle savundu.

"MEZAR TAŞI OKUMAK İÇİN OSMANLICA ÖĞRENİLMEZ"

On beş yıl Türk Tarih Kurumu Başkanlığı, Osmanlı Arşivleri Daire Başkanlığı yapan, Osmanlıcadan çevirileri bulunan, ileri düzeyde Osmanlıca bilen MHP Grup Başkanvekili Prof.Dr. Yusuf  Halaçoğlu, liselerde Osmanlıca dersinin zorunlu olmasına karşı çıktı.
Halaçoğlu, bu dersin zorunlu olabilmesi için öncelikle Arapça, Farsça gramer bilen insanlar olması gerektiğine dikkat çekerken, itiraz gerekçelerini şöyle sıraladı:

"Dedelerinin mezar taşlarını okumaları Osmanlıca öğrenmek anlamına gelmez. İlla onun için Osmanlıca öğrenilmez. Ben bile mezar taşı okumakta zorlanıyorum. Mezar taşları istifli sülüs ile yazılıyor bunu herkes okuyamaz ki; divanı var, divani kırması, rika var. Bunların birini okuyan hepsini okuyamaz. Gazeteyi okuyan mezar taşını okuyamaz çünkü farklı yazı. O kadar basit zannetmesinler. Harflerin öğretilmesi demek Osmanlıcanın öğrenilmesi demek değil.

HEDEF ARAP HARFLERİYLE TÜRKÇE YAZMAK MI?

Hedefimiz Arap harfleriyle Türkçe yazmak veya okumak mı? Osmanlıca bu değil. Osmanlıca metinleri okuyup anlamak. Ahmet Cevdet Paşa'nın çok ağdalı olmamakla birlikte Maruzat kitabını çevirdim. okusunlar ve anlasınlar bakalım, buna büyükler de dahil...Ahmet Cevdet'in kendisi Osmanlıca üstadı olmasına karşın imla hataları yapardı. Ben, yıllarımı verdim bu işe. Bunu savunması gerekecek bir kişi varsa o benim. Ama kesinlikle katılmıyorum. Ben bile çok zaman sözlüğe bakmak zorunda kalıyorum. Osmanlıca, Osmanlı tarihi kültürüyle uğraşanların bilmesi gereken bir konudur.  Çok istiyorlar hukuk ile Sanat Tarihi fakültelerine koysunlar. "

Etiketler :
Liselerde Osmanlıca dersinin zorunlu olması önerisi tarihçileri ikiye böldü. -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net