Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > İyi Bakım Ağız Kokusunu Engeller
İyi Bakım Ağız Kokusunu Engeller
Ağız Kokusu, sebepleri ve önleme yöntemlerini siz değerli okuyucularımız için araştırdık ve konuyu Bandırma Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dr. Hilal Nelik’e sorduk. ...
31-12-2014 11:15
EĞİTİM
0 Yorum
2309 Okunma
Haberi Yazdır

Ağız Kokusunun önlenemez bir durum olmadığının altını çizen Başhekim Dr. Hilal Nelik, en önemli sıkıntının ağız ve dış bakımının doğru yapılmadığından kaynaklandığını söyledi.

Dr. Nelik, “ Ağız kokusu, ağızda yarattığı belirgin bir tat (metalik, ekşi) nedeniyle kolayca fark edilir. Ağız kokusunun potansiyel nedenleri konusunda gerçek nedenler ve efsaneler söz konusudur.

Ağız kokusunun gerçek nedeni, dilin üzerinde bulunan bakterilerdir. Bu bakteriler uçucu maddeler üretirler.
Buna karşılık, belli bazı yiyecekler (ör: sarımsak, soğan) ağız kokusunun gerçek nedenleri arasında yer almaz.

Ağız kokusu ile nasıl savaşılır?

Günlük hijyende, ağız kokusu ile etkin bir şekilde savaşabiliriz. Aşağıda, hoş olmayan ağız kokusundan kaçınmanıza yardımcı olacak temel bazı öneriler bulabilirsiniz.

Dişlerinizi günde en az iki defa, daima sabahları ve gece yatmadan önce, en az iki dakika süreyle fırçalayın. Dilinizi temizlemeyi unutmayın. Diş hekiminizden doğru diş fırçalama ve dil temizliği konusunda tavsiyeler isteyin.

Ağız kokusunu önlemeye yardımcı olan, anti bakteriyel bileşikler içeren diş macunları kullanın.
Erişilmesi zor diş aralarından bakteri plağını ve artıkları temizlemek için diş ipi kullanın. 
Kontrol için düzenli olarak diş hekiminize gidin. Kendi başına yapmanızın zor olduğu, profesyonel diş temizleme prosedürünü ancak diş hekiminiz uygulayabilir.

Halitosis ya da kronik ağız kokusu sıkıntınız varsa, bu problemle başa çıkma yolları arıyor olabilirsiniz. Öyleyse, bir dil temizleyici kullanmayı düşünebilirsiniz. Bunlar nispeten ucuzdur ve pek çok eczaneden temin edilebilir. Genellikle ağız kokusunun iyileştirilmesinin bir yolu olarak dil temizleyiciler öne çıkar, ancak diş fırçalama rutininizin bir parçası olarak dilinizi diş fırçanızla fırçalamaktan daha etkili olduğunu gösteren çok az araştırma bulunmaktadır.

Yeni diş fırçası kullanın. Ağız kokusu sorununuz olmasa bile, diş fırçanızı 3-4 ayda bir değiştirmeyi unutmayın, ancak ağız kokusu sorununuz varsa buna özellikle dikkat edin.
İş yerinde bir diş fırçası bulundurun. İş yerinizde yedek bir diş fırçası ve diş macunu bulundurun, böylece öğle yemeklerinden sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
Bol su için. Ağzınızı nemli tutarsanız, ağız kokusuna neden olabilecek bakterilerin miktarını en aza indirmiş olursunuz” dedi.

Etiketler :
İyi Bakım Ağız Kokusunu Engeller -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net