Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > YEREL > “Verem tedavi edilmezse ölümcül olabilir”
“Verem tedavi edilmezse ölümcül olabilir”
Her yıl Ocak ayının ilk haftası ve ilk Pazar gününden sonraki hafta “Verem Savaş Haftası ” olarak kutlanıyor. Bandırma’da bulunan Verem Savaş Dispanseri de her yıl olduğu gibi bu yılda, bu ölümcül hastalıkla ilgili olarak çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenleyerek vatandaşları bilgilendirmeyi amaçlıyor. ...
05-01-2015 13:50
YEREL
0 Yorum
6254 Okunma
Haberi Yazdır

Bu nedenden dolayı Bandırma Toplum Sağlığı sorumlu hekimi Dr. Öner Mutlu verem hastalığıyla ilgili olarak, vatandaşı bilgilendirmek ve duyarlılığı arttırmak için verem hastalığıyla ilgili olarak bilgiler verdi ve Bandırma Verem Savaş Dispanserinin sadece Bandırma için değil bütün bölge için önemli olduğunu vurguladı.  

Bandırma Verem Savaş dispanserinin Bandırma dışında, Erdek, Manyas, Marmara İlçesi ve Gönen ilçesine de hizmet verdiğini söyleyen Dr. Öner Mutlu şunları söyledi.“Her yıl Ocak ayının ilk haftasında verem eğitimi için çalışmalar yapılmaktadır. Bu yıl da

04-10 Ocak 2015 tarihleri arası, “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” olarak belirlenmiştir. Bu haftanın amacı, verem ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesidir. Bu amaçla; sempozyumlar, konferanslar düzenlenir, okullarda kompozisyon ve resim yarışmaları yapılır, hastalıkla ilgili bilgi verilir. Afişler ve broşürler dağıtılır.

Bandırma Verem Savaş Dispanserimiz, 03.01.1963 yılında kurulan Verem Savaş Derneğine ait binanın zemin katında hizmet vermektedir. Tüberküloz hastalarına demek-dispanser işbirliği ile hizmet verilmekte ve maddi durumu yerinde olmayan tüberküloz hastalarına Bandırma Verem Savaş Demeğimizin desteği ile gıda yardımı ve parasal yardım yapılmaktadır. Dispanserimiz bölgesi Bandırma, Erdek, Manyas, Gönen ve Marmara ilçelerinden oluşmaktadır. Bölge nüfusumuz 280 bin 237’dir. 30.11..2014 tarihi itibariyle toplam 68 tüberküloz hastası dispanserimiz kaydına alınmış olup bunlardan 48 tanesinin tedavisi halen devam etmektedir.

Dispanserimiz kaydındaki tüberküloz hastalan doğrudan gözetim yöntemiyle (DGT) tedavi edilmektedir. DGT, görevlendirilmiş bir kişinin hastanın yuttuğu her doz ilacı gözlemlemesi ve bunu izlem formu üzerinde kayda geçirmesi işlemidir. Bu yöntemde hastanın her doz ilacı içtiğinden emin olunmaktadır. Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) yakınında oturan hastaların DGT’leri, ASM doktorunun kendisi veya tarafından belirlenmiş gözetim elemanlarınca yapılmaktadır. Hastanın ilaçlan yapılan gözetim planına uygun olarak; ASM biriminde, hastanın evinde veya belirlenmiş başka bir yerde gözetimli olarak içirilir. Yakınlarında hiçbir sağlık kuruluşu olmayan hastalar için muhtar, din görevlisi, öğretmen vb. kişiler eğitilerek gözetmen olarak görevlendirilmektedir. Hasta yakınının objektif olamayacağı düşünülerek aile üyelerinin gözetmen olarak seçilmesi, en son tercih edilmektedir.

Verem, bulaşıcı bir hastalık olup tedavi edildiğinde iyileşebilen, tedavi edilmediği takdirde ise ölümle sonuçlanabilen toplumsal bir hastalıktır. Verem mikrobu çoğunlukla akciğerlerde hastalık oluşturmasına rağmen kemik, eklem, beyin, böbrek, omurga, sindirim sistemi, sinir sistemi gibi organ ve sistemler de hastalık oluşturabilir. Vücutta en çok akciğerlere yerleşen verem mikropları çoğalarak varalar oluştururlar. Daha sonra da akciğeri eritmeye başlarlar. Tedavi edilmezse ölüm gerçekleşir. Verem mikropları, mikrop saçan hastaların aksırma, öksürme ve konuşmaları ile etrafa saçılırlar. Etrafa saçılan mikroplar hava akımı olmayan yerlerde iki saat kadar havada asılı kalabilirler. Sağlam insanlar asılı kalma esnasında mikropları soluyarak akciğerlerine alırlar. Verem, ortak kullanılan yiyecek, giyecek ve eşyalarla bulaşmaz. Mikrobu alan hastada yetersiz ve düzensiz beslenme söz konusu ise yani vücut direnci düşükse hastalık hemen belirtilerini göstermeye başlar. İlk etapta halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, zayıflama, kuru öksürük, gece terlemesi ve balgam çıkarma görülür. En son aşamada ise kan tükürme görülür. Bu belirtileri kendinde gören insanlar Verem Savaş Dispanserlerine başvururlar. Şüpheli şahıslar burada bir dizi aşamadan geçirilirler. Akciğer filmi çekilir, verem testi (PPD) yapılır, kan testleri yapılır ve en son olarak mikroskop altında balgam incelemesi yapılarak içerisinde verem mikrobu aranır. Yapılan tetkikler neticesinde verem hastalığı saptanan kişilerin tedavileri Verem Savaş Dispanserlerince ücretsiz olarak yapılır. Şu an için dünyada verem hastalığının tedavisinde kullanılan beş çeşit ilaç mevcuttur. İlaçlar düzenli kullanıldığında verem hastalığının tedavisi altı aydır. Bu süre, duruma göre dokuz aya kadar uzayabilir. Tedavi 2-3’ üncü haftaya ulaştığında hastanın bulaştırıcı özelliği sona erer.

Korunmanın birinci aşaması verem aşısı BCGVdır. Ülkemizde verem aşıları iki aylık bebeklere koruma amaçlı olarak bir doz uygulanır. Aşılama dışında yapılabilecekler arasında ise şunları sayabiliriz. Verem mikrobu güneşli ve havadar yerlerde yaşayamadığından havasız ve kapalı yerlerde uzun süre kalınmamalı, ortam sık sık havalandırılmalıdır. Dengeli ve yeterli beslenilmeli, yeterli_ uyumaya dikkat edilmeli, mümkünse sigara ve içki kesinlikle içilmemelidir. Yerlere tükürülmemeli, tükürenler uyarılmalı, öksürürken ve hapşırırken ağız mendil veya elle kapatılmalı, hasta odalarında uzun süre bulunmaktan kaçınılmalıdır. Veremden korkmak, veremi gizlemek yerine en küçük belirtide dahi en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir” dedi.

Bandırma ve çevresinde ki Verem hastalığının durumu ise şu şekildedir.

30.11.2014 tarihi itibariyle toplam 68 tüberküloz hastası dispanserin kaydına alınmış olup bunlardan 48 tanesinin tedavisi halen devam etmektedir.

 

Etiketler :
“Verem tedavi edilmezse ölümcül olabilir” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net