Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Ömür Uzar Mı?
Ömür Uzar Mı?
Teknoloji ilerledikçe tıp alanında ki gelişmeler ve yenilikler çoğalınca insan ömrü de bu oranda uzayabiliyor. Peki bu nasıl mümkün olabilir? Bizde bu soruyu konunun uzmanlarından Dr. Selim Panç’a sorduk. Panç, bu işin tamamen bilimsel bir yanının olduğunu, inançlarımızı ve duygularımızı karıştırmamız gerektiğini söyleyerek insan ömrünün eskiden beri teknolojiye bağlı olarak uzadığını dile getirdi. ...
06-01-2015 10:31
EĞİTİM
0 Yorum
3072 Okunma
Haberi Yazdır

 Dr.Panç konuşmasında şunları dile getirdi; “İnsanların daha uzun yaşaması olasılığını arttıran SIRT1 adı verilen bir gen keşfedildi. Bu gen aynı zamanda hafızayı da korumaya yardımcı oluyor. Fakat bu gene müdahale ederek daha çok bilimsel çalışmalar ihtiyaç var. onun için siz şimdilik bu geni unutun.

Ömür uzar mı?  sorusunu cevaplayacak olursak, insan ömrü yaradılışından beri giderek artmaktadır. Bu ilerleyen teknoloji ile birlikte salgın hastalıklara karşı aşıların bulunması, enfeksiyonlara karşı güçlü antibiyotiklerin geliştirilmesi, kanser, kalp hastalıklarında ki erken teşhis ve tedavi olanaklarının artması gibi tıpta ki ilerlemelerle beraber insanların sağlık açısından bilinçlenmeleri ve yaşam koşullarında ki olumlu gelişmelere bağlıdır.

Yüzyıllar önce ortalama insan ömrü 35-40 yıl civarındayken, bugün ortalama ömür 70-75 yıldır. Afrika da medeniyetten uzak yaşayan kabilelerde hala ortalama yaş süresi yüzyıllar öncesi gibidir. Bugün ki modern toplumlarda yenilen gıdalarda ki katkı maddesi olsa da hali hazırda insan ömrüne zarar verecek boyutlarda değildir.

Biz insan oğlunun en sık ölüm nedenleri kalp ve kanser hastalıklarıdır. Bu durumda eğer bu 2 hastalıktan kendimizi koruyabilirsek, bizim ölümle karşılaşma olasılığımızı %80 oranında erteleye biliriz. Eğer bu 2 hastalıktan kendimizi koruyamazsak, erken yaşta ölümcül hastalıklara yakalanmamız artacaktır.”

“ÖMÜR UZAR MI? EVET UZAR, AMA…”

“Uzun yaşamak için insanların bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor. Bunların en başında  zararlı maddeler uzak durmak(sigara, alkol) gerekiyor. Bol sebze, meyve ve tahıl tüketilmeli, organik besin tüketip fast food yiyeceklerden uzak durulmalı, Protein ihtiyaçlarını sadece hayvansal katkılardan değil sebze besinlerinde de temin etmeli, düzenli balık tüketip kırmızı eti daha az yağlı yemeli, kişilik yapısında aceleye, telaşa, hıza, strese izin vermemeli, eğlenceli, mizah yüklü bir hayat sürebilmeli, yaşadığımız sürece mutlaka üretmek için çabalamalı, hareketli ve aktif bir hayat yaşamalı, bardağı mümkün olabildiğince dolu tarafından bakabilmeli, temiz bir çevre temiz bir iç dünya geliştirmeyi bilmeli, düşmanlık, kin ve nefret gibi duygulara yer vermemeli, fazla kilo ve şişmanlıktan uzak durmalıyız.” Dedi.

 

Etiketler :
Ömür Uzar Mı? -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net