Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > > KUL OLABİLSEYDİK, AŞK BİZİ TERK ETMEZDİ
KUL OLABİLSEYDİK, AŞK BİZİ TERK ETMEZDİ
25/02/2015 - 10:28
0 Yorum
2165 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
KALBİMİZDEKİ SEVGİNİN SAHİBİ
BİR DENİZ FENERİ
AHMET HAKAN NEYİN İNTİKAMINI ALIYOR?
KUL OLABİLSEYDİK, AŞK BİZİ TERK ETMEZDİ
YA VEDÛD! SEN NE ÇOK SEVEN VE SEViLENSiN


“Övgü Allah'adır. O ki gökleri ve yeri yaratmıştır, karanlığı ve ışığı var etmiştir. Buna rağmen inkârcılar Rablerini başkaları ile denk tutuyorlar.”
                                                                                    Enam Suresi / Ayet 1
Büyüklüğün ve kudretin karşısında ürperen ruhum şahittir ki senden başka korktuğum, inandığım, sığındığım başka bir ilah yoktur ey üstünlüğün sahibi…

Bir tek çiçeğin zerresini halk eylemeyen acziyetim, bilir ki bir tek sahibi vardır yerlerin ve göklerin. Ve yine yerler ve gökler şahittir ki senin azametinin, kudretinin, rahmetinin, merhametinin eşi ve benzeri yoktur.

 Büyüklük sana mahsustur, sınırsızlık sana mahsus. Biz kulların ism-i sıfatın karşısında eğiliyoruz Rabbim. Mim gibi mesrur olan ruhumuzun ey büyük sığınağı, ey rahmet pınarı, ey şefkatin cenneti olan Allah’ım, dillerimiz acizdir seni anlatmaya, senin büyüklüğünü tarif etmeye.

Sana geldik, sana inandık ve taptık. Gördük ki asırlık çınarların gölgesinde, yaprakların hışırtılı sesinde, meltemin ney sesinde hep senin adın gizli. Bülbülün gülzarı inleten figanı, çeşmelerin çağıl çağıl akması, mevsimlerin birbirlerini sıra sıra devirmesi, baharın yaza, güzün kışa meyletmesi hep sendendir.

 Bir tek tohumdan bin bir nebatatın fışkırması, bir insanın bir kainatı ifade etmesinin kaynağı sensin.

Ritmin ve ahengin dört bir yanımızı sardığı, müstesna güzelliğin sembolü olan taze gül şafağının nefesimizi kestiği bir serin seherde sana yalvarıyoruz. Mevsim dönüyor ve kuşlar kafilesi süzüle süzüle, alçala yüksele göçüyorlar bilinmez uzak ülkelere. Kendi göçümüzü düşünüyoruz. Kim bilir, nerde, ne zaman, nasıl diyor içimiz. Öteler bir kor olup içimize akıyor.
 
Hicret zamanı ürkütüyor gönlümüzü. Boş heybemizi kuru hayaller, geçici emel ve arzularla doldurmuşuz ki ne kadar boşaltsak yükümüz çok ağır Rabbim. Senin azametin ve kudretin karşısında bizim küçüklüğümüz ve aczimiz beynimizi sorguluyor. Ummanlarda batan gemilerimizi işaret ediyor sanki. Ne gemiler batırmışımız Ummanlarında. Ah bir bilseydik, bir uyanabilseydik senin engin denizlerinde, aşk bizi terk etmezdi.
 

ALLAHIN KULLARINA MERHAMETİ

 Yine Zünnun-ı Mısri-nin şöyle dediği rivayet edilmiştir. Bir gün elbiselerimi yıkamak için Nil nehrinin kenarına gitmiştim. Nehrin kenarında dururken, bir de baktım ki, görülmemiş şekilde büyük bir akrep bana doğru geliyor. Çok korkmuştum.
Beni onun şerrinden koruması için Cenabı Hakk’a sığındım. Akrep nehre geldiğinde, sudan büyük bir kurbağa çıkıp akrebe doğru geldi. Akrep kurbağanın sırtına binip suyun üzerinde yüzüp gittiler. Ben de onların arkasından yürüyüp, peşlerini takip ettim.
 
Nehrin karşı yakasına geçtiklerinde, akrep kurbağayı bırakıp dalları büyük, gölgesi çok olan bir ağacın yanına gitti. Birde baktım ki, ağacın altında Allah’a asi bir genç mışıl mışıl uyuyor.
Kendi kendime:
 “La havle vela kuvvete illa billa. Bu akrep nehrin ötesinden buraya bu genci sokmak için geldi” dedim ve içimden, akrep gence yaklaştığı zaman hemen onu öldürmeye karar verdim, Akrebe yakın bir yerde durdum.
 Bir de baktım ki, karşıdan büyük bir yılan, genci öldürmek için gence doğru geliyor. Akrep ona hücum etti, üzerine çıkıp başını sokmaya başladı. Akrep yılanın ölmesine kadar başını sokmaya devam etti.
Yılan öldükten sonra, akrep nehre döndü. Kurbağa da onu orda bekliyordu. Akrep kurbağanın sırtına bindi, nehrin öteki yanına geçtiler. Ben arkalarından onlara bakıp duruyordum. Nihayet dönüp gencin yanına geldim, uyuyan gencin başucunda durarak şu beyitleri söyledim:  “Ey uyuyan, Allah seni karanlığın içindeki her türlü kötülükten korur. Yüce Allah’tan gözler nasıl uyur ki sana ondan bütün nimetlerin faydaları gelir.”
 Genç benim bu sözlerimden uyandı. Kendisine hadiseyi anlattım. Bunun üzerine genç tevbe etti, kötülükten vazgeçip iyilerden oldu ve ölünceye kadar hayatı böyle devam etti. Allah ona rahmet etsin.
 

25/02/2015 - 10:28
0 Yorum
2165 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net