Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > > Şampiyon Olabilmek İçin Şampiyon Olmayı Öğrenmek Lazım…
Şampiyon Olabilmek İçin Şampiyon Olmayı Öğrenmek Lazım…
05/10/2015 - 09:16
0 Yorum
313 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
Şampiyon Olabilmek İçin Şampiyon Olmayı Öğrenmek Lazım…
Uluslar Arası Kuş Cenneti Festivalinin Ardından…
Tebrikleeeer! Amacına Uygun Kutlandı
CHP’nin Seçim Vaatleri İşe Yarayacak mı?
ÇOCUKLARI SPORA YÖNLENDİRİKEN EBEVEYN VE ANTRENÖRÜN ÖNEMİ BÜYÜKTÜR

Bandırmaspor kısa sürede şampiyon olmak istiyorsa mutlaka şampiyon olmayı bilen bir teknik adam alması gerekir.

Bütün spor branşların da kural aynıdır. Şampiyon olabilmek için gerekli olan bütün şartları bir araya toplamak ve bir araya toplanan o şartları da gerektiği gibi hazırlamak gerekiyor.

Peki, bu ne anlama geliyor?

Bir sporcunun şampiyon olması için öncelikle anatomik ve fizyolojik olarak uygun olması gerekiyor. Zaten spor uzmanları da “ şampiyon olunmaz, şampiyon doğulur” şeklinde ki söylemleriyle de bunu desteklerler.

Başka bir değişle çok uzun boylu bir kişinin çok başarılı bir halterci olmasını, çok kısa boylu bir kişinin de başarılı bir basketbolcu olması beklenemez. Dünya da bunun örnekleri de yok denilecek kadar azdır.

Dolayısıyla şampiyon olabilmenin ilk kuralı doğuştan yaptığın branşın özelliklerini taşımaktan geçiyor.

Peki, bu yeterlimidir.

Hayır! Bu özellik tek başına yeterli değildir. Bu olmazsa olmaz kuralını taşıyorsan eğer yapılması gereken bir başka şey ise diğer gereklilikleri tamamlamak olacaktır. Yani sportif becerileri en üst seviyeye taşımak, motorik özellikleri ( kuvvet, hız, esneklik, dayanıklılık vb) gerektiği gibi hazırlamak gerekiyor.

Buda yeterli olmayabilir, o zamanda mental olarak şampiyon olabileceğine inanmak gerekiyor. İşte bütün bu saydığım özellikler bir araya getirildiğinde şampiyon olmamak için fazla bir sebep kalmamaktadır.

Unutulmaması gereken şey ise bütün bu özellikleri bir araya toplayıp sonrasında da şampiyon olabilmek için hazırlanacak uzunca bir zamana ihtiyaç vardır. Yani bu özellikleri taşıyan herkes şampiyon olamıyor, onun için uzunca bir süre çalışıp inancını ve fiziksel özelliklerini uygun ve yeterli hale getirmelidir.

Bu bireysel sporlar için belki biraz daha kolay olabilir. Takım sporlarında ise bu daha da zorlaşmaktadır. İyi özelliklere sahip birçok sporcuyu bir araya getirip, uyum içinde onları hazırlamak ve bir kişiymiş gibi takım oyunu oynatabilmek gerekiyor. Bu kolay bir şey değildir. Bunun için gerçekten uzun bir zamana ihtiyaç vardır.

İşte söylemek istediğim şeyde burada saklı.

Eğer Bandırmaspor şampiyon olmak istiyorsa mutlaka şampiyon olmayı bilen, daha önce şampiyon olmuş bir teknik adam almalıdır. Giden hocalar bu özellikleri taşıyor olabilir. Ancak benim kanımca yeteri kadar zaman verilmediği için bu pekte mümkün olmadı. Eğer yeteri kadar zaman verilmiş olsaydı belki de şuan süper lig için konuşuyor olabilirdir.

Gelinen bu noktada tercih edilecek teknik adamın mutlaka şampiyon olmayı başarmış bir kişi olması büyük önem taşımaktadır. Çünkü ne yazık ki bizler her şeyin hemen olmasını istiyoruz. Olmayınca da tepki gösteriyoruz. Değim yerindeyse yıkıp yakıyoruz.

Bu durum sadece bizde değil bütün takımlarda olan şeylerdir. Başarısız olunduğu takdirde hemen onun gitmesini, yerine yeni birinin gelmesini istiyoruz. İyide gelen kişinin elinde sihirli bir değnek yok ki hemen takımı şampiyon yapsın. Şampiyon olabilmesi için şampiyon olabilmek özellikleri taşıyan sporcuları bir araya toplaması gerekiyor. Aynı zamanda da bu sporcularla uyumlu bir takım oluşturması gerekiyor. Onun için her yeni gelenin mutlaka zamana ihtiyaç duyacağı kesindir.

Eğer şampiyon olmayı bilen, şampiyon olmayı daha önce öğrenmiş bir teknik adam alınırsa, en azından bu teknik adam şampiyon olmanın kısa yollarını bildiği için başarılı olma olasılığı biraz daha artacaktır.

Diğer seçeneklerin hepsi aynı sonla karşı karşıya kalacağı kesindir. Zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır.

Tabi, sabırlı olup gelecek teknik adama uzunca bir zaman tanıyacaksak o zaman farklı bir seçenek te düşünülebilir.

Haydi hayırlısı!

05/10/2015 - 09:16
0 Yorum
313 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net