Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Av. Birol Şahin > Ölümün Bile Sizi Ayırmadığı Mal ve Para
Ölümün Bile Sizi Ayırmadığı Mal ve Para
30/03/2012 - 14:00
Av. Birol Şahin
0 Yorum
2442 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
BELEDİYELER ALACAKLARINI AF EDEBİLİR Mİ?
O ŞAFAK’TAN BU ŞAFAĞA!..
Ölümün Bile Sizi Ayırmadığı Mal ve Para
Gerçekten Özgür Olmak İster misiniz?
HER AN BAŞKA BİR VÜCUTTASINIZ ASLINDA

Eviniz, işyeriniz, arabanız, arsanız, tarlanız, bankada paranız var ve doğal olarak Tapuda, ruhsatta malik bölümlerinde, bankada hesap sahibi hanesinde sizin adınız yazıyor diyelim…

Bütün bunlara gerçekten “sahip” misiniz?..Tapuda, ruhsatta, banka cüzdanında benim adım yazılı bunlar “Benim” diyebilir misiniz?..

Hukukta mülkiyet kavramı bölünür bir şeydir…Mülkiyet “İntifa/kullanım Hakkı” ayrıştırılarak çıplak mülkiyet haline dönüştürülebilir.Bu durumda örneğin evin sahibi ben olsam da intifa hakkı bir başkasına devredilir ve  bu evi kullanma, kirasını alma hakkı bana ait olmaz, intifa hakkı sahibine ait olur.

Mutlak/tam mülkiyet Allah’a aittir.

Bizim sahip olduğumuz mülkiyet sadece dünya ömrümüz süresince veya ömrümüzün bir bölümündeki “kullanım hakkı/intifa” dır aslında.

Kuran-ı Kerim’de Allah “Bilin ki mallarınız birer deneme aracıdır…”(Enfal 28) diyerek gerçek sahibin Allah olduğunu ve bize kendimizin olduğunu zannettiğimiz mal, mülk, paranın aslında Allah’ın bir sınav sorusu, imtihan aracı olduğunu hatırlatır.

Allah bize mal, para, makam vererek  bizim bunlar karşısında takınacağımız tavrımızı açığa çıkartır.Bu tavrımız ebedi ahret hayatımızın kalitesini belirleyecektir.

Hz. Muhammet (s.a.v.) Kurban Bayramında bir koyun kesmişlerdi. Etin dağıtılmasından sonra  eşi Hz. Aişe’ye ondan geriye ne kaldığını sordu. Hazret-i Âişe :   " Sadece bir kürek kemiği kaldı." dedi. Bunun üzerine Allah’ın Resulü :" Desene (Ya Aişe), bir kürek kemiği hariç hepsi bizim oldu!" dedi.

Mülkiyete doğru bakış açısı budur…

İnsanın kendisine ait olacak asıl servetin, ahirete gönderebildiği hayırlar, sadakalardır.

Öldüğünüzde sizinle birlikte olmaya devam edenlere sahibiz sadece…

Cebinizde 1.000tl.niz var mesela…10tlsini bir fukaraya verdiniz… Cebinizdeki 1.000tl.nin ne kadarı sizin?...10tlsi sizin 990tl.si mirasçılarınızın…

Tapuya, ruhsata, banka cüzdanına aldanmayın..Bütün bunlar yaşadığınız müddetçe sizin kullanımınızda sadece; öldüğünüz an mirasçılarınızın…

Servetinizden ne kadar “Allah için” infak etmiş, İlahi emir doğrultusunda fukaranın sizdeki emanetini/hakkını onlara ulaştırmışsanız işte o kadarı size ait ve işte bu miktardan ölüm bile sizi ayıramıyor.

Çünkü Hz. Muhammet(s.a.v.) “Hiç şüphesiz ki, sadaka muhtaç onu almadan önce Allah’ın kudret eline geçer…”  derken Kuran-ı Kerim “…Sadakaları Allah alır…” Tevbe 104) der. Yani infakta asıl muhatap Allah’tır…

Zekat ve sadakalar zenginlerin servetinde Allah’ın emirleri ile belirlenmiş haklarıdır..Bu nedenle fukaraya vermek bir lütuf değil sadece hakkın yerine getirilmesidir.

Dünya serveti Allah tarafından bazı kullara değişen oranlarda verilen ilahi emanetlerdir… Zengin fukaraya Allah tarafından ulaştırılacak ilahi nimetlerin basit bir aracısıdır.

Veren muhtaç kişiye değil Allah’a verdiğinin şuurunda olarak verir.Bu şuur sahibi bilir ki sadakaya alan değil veren muhtaçtır aslında.

Bundan dolayı fukaraya yardım yapan kişi kendisine pay çıkartarak bundan dolayı övünmesi, fukarayı verirken rencide eden bir tavır takınması İslam inancında kınanan kaba ve yersiz bir davranıştır.

Akıllı kişi, sahip olduğu servetin, makamın asıl sahibi Allah’tır diyerek ve bütün bunların kendisine verilmiş bir emanet olduğu bilinciyle emaneti ilahi emir doğrultusunda emredilen yere ulaştırarak gönlünü zenginleştirerek ve selim kalp ile Allah’ın huzuruna ulaşmaya çabalar… 

30/03/2012 - 14:00
Av. Birol Şahin
0 Yorum
2442 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net