Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Melek Babacan > Elalem Ne Der?
Elalem Ne Der?
18/07/2019 - 11:36
Melek Babacan
0 Yorum
1042 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
Olmak ya da Olmamak
Tutarlı Olabilmek
Doyumsuz İnsanlar
Zümrüdü Anka’nın Hikâyesi
Sanat Aşkı
Hayatımıza Anlam Katanlar
Ruh Eşimiz

Elalem unsuru, her bireyin başında olan ve hayatında bir çok konuda maruz kaldığı unsurdur. Bu unsur adeta herhangi bir konuda aniden karşımıza bir duvar gibi çıkar. Bu duvarları yıkmak için ise ilaç, kişinin kendisidir. Çevreye kulak asmadan, yaşadıklarının yüküne, bir de çevreden yük eklemelerine izin vermeden ve en önemlisi de mutlu olabildikleri gibi yaşayanlar elalem duvar(lar)ını yıkmayı başarabilirler.

Başarılı olmanın en büyük sırlarından biri de kendiniz gibi olabilmektir. Kendi gibi olmayı başaran herkes, yani istedikleri alanlarda okuyup meslek sahibi olanlar, istedikleri özgürlüklerin tadını alabilenler, içinde ukde kalmadan başarılara imza atabileceği alanları keşfeden kişilerdir.

Hayatın amacını, anlamını kendinizi severek öğrenmelisiniz. İlk önce ruh dünyanda yapacağın muhasebe sonucunda; amasız, fakatsız sen, sen olmalısın ve ilk önce kendini tanımalısın. Bu büyük içsel hesaplaşmadan sonra kendini tanımlarsan artık hayatını tam anlamıyla yaşamaya başlar ve aldığın kararlarda senin kararların olur. Başkalarını dinlemek, insanın kendini geri plana atması olarak da nitelendirilebilir. Görüldüğü üzere mutlu ve başarılı olarak nitelendirdiğimiz insanlar aslında bu dünyaya başkaları için gelmediğini bilenler için söylenebilecek sıfatlardır, başkasının dedikleri için değil kendi mutluluklarınız için yaşamayı ilke edinin. Bu demek değil ki, dış dünyaya pencerelerinizi kapatın. Tabi ki, görüş almak ve eleştiriye açık olmak önemlidir. İnsanın gelişimindeki en önemli unsurlardan biri de eleştirilere açık olmaktır. Ancak hayatınıza karışılması ile eleştiri yapılması iki ayrı uç noktadır. Unutmayın; bir insan, özgürlüğünü reşit olduğu zaman değil, başkalarının tesirinden sıyrılıp kendi fikirleri ile mutlu olmayı öğrendiği zaman ele almış demektir.

Hayatını elalem ne der, düşüncesiyle yaşayan kişiler, hayatını, özgürlüğüne kavuşmak isteyen ancak, her şeyin kontrolü sahibinde olan kafese kapatılmış bir kuş gibi, sınırı başkası elalem tarafından çizilen alan içinde yaşamaya mahkum olur, bu da kişinin hayatını kısıtlaması bir nevi berbat etmesi demektir.

Irvin D. Yalom, Günübirlik Hayatlar kitabında; “Her insan kendisini diğer insanlardan daha çok sevdiği halde neden kendi fikrine diğer insanlarınkinden daha az önem verir demiş. İşte elalem korkusunu bir cümleyle ne kadar da güzel özetlemiş yazar.

Siz, siz olun doğru yolda ilerlediğinizi düşündüğünüz sürece ELÂLEM NE DER sözüne aldırmayın, kendinize bu soruyu dahi sormayın. Ayaklarınıza vurulmuş prangalar gibi sizde hayatınıza ‘elalem ne der’ prangasını vurmayın, başka bir insanın özgürlük alanına müdahale etmeden hayatınızı özgürce yaşayın.

Her zaman söylediğim gibi, “Ben kendimi biliyorum, beni bilmesi gereken biliyor, gerisi umurumda değil, nasıl olsa yaptıklarımın ve yapamadıklarımın hesabını ben vereceğim. Bu hayat sevabıyla günahıyla benim, ben yaşayacağım bu hayatı, hem de her şeye, herkese rağmen kendi belirlediğim rota üzerinde kendi doğrularım ile ben yaşayacağım.” diyebilmeli insan.

Sevgiyle kalın.

18/07/2019 - 11:36
Melek Babacan
0 Yorum
1042 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net