Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Melek Babacan > Biraz Cesaret
Biraz Cesaret
25/07/2019 - 10:08
Melek Babacan
0 Yorum
1100 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
Olmak ya da Olmamak
Tutarlı Olabilmek
Doyumsuz İnsanlar
Zümrüdü Anka’nın Hikâyesi
Sanat Aşkı
Hayatımıza Anlam Katanlar
Ruh Eşimiz

Hayatta başarılı olabilmek için insanın birtakım niteliklere sahip olması gerekir. Bu niteliklerden biri de hiç şüphesiz cesarettir. Cesaret insana bir şeyleri yapabilmek için güç veren histir. Cesareti olmayan insan başarı için gereken adımları atamaz.

İnsan cesur olduğu müddetçe risk almaktan da kaçınmaz. Başarıda cesur olmanın yanında risk almakta önemli etkenlerden biridir. Her iş küçük de olsa risk barındırır. Cesaret ve risk yapışık ikizler gibidir, bir noktada risk alabilen aynı zamanda cesurdur da.

Bu dünyada hayatta kalmak dahil pek çok başarının temeli, içinde risk barındırsa bile cesaretle atılması gereken adımları atmaktan geçer.

Bu hayatta hangimiz ne kadar cesuruz acaba?

Aldığımız kararlar, yaptığımız işler ne kadar cesurca?

Zorluklar karşısında ne kadar cesursun?

Cesaret edemediğimiz için kim bilir ne fırsatlar kaçırdığınızı düşündünüz mü?

“Cesarete ihtiyacım var” diyen kişiler kendilerinin bir şeyleri yapmak için cesarete ihtiyaçları olduğunu bilseler de yine cesaretsizlikleri yüzünden harekete geçemiyorlar. Üstelik de çoğu zaman kaybedecek hiçbir şeylerinin olmadığı anlarda bile, asgari bir cesaret gösterip en ufak bir risk bile alamıyorlar.

İnsanın cesur olması için fevkalade inançlı da olması gerekir. İnancı olmayanların cesareti de zayıf olur. Buradaki inanç yapacağı işe, eyleme inanmak anlamındadır. İnsan bir şeye hücrelerine kadar inanıp, iliklerine kadar hissederse, işte bu inanmış insan demektir. Bu meyanda Çiçero : “ Cesaretle dolu bir insan inanç dolu bir insandır.” demiştir.

Toplumumuz da benimde inandığım iki tür kullanımı olan bir söz vardır “cahil cesur olur” / “cahil cesareti” diye. İşte bura da şu ince ayrıntı çok önemli o da “mantık”. Cesaretten ayrı düşünülemeyecek bir kavram vardır ki o da mantıktır. Hayatımızdan, yapacağımız işlerden mantığımızı çıkartarak hareket edersek işte yukarıdaki sözdeki cahil biz oluruz. Cesaret ve mantığı birlikte yoğurarak her türlü zorluklara ve korkularımıza karşı koyabiliriz bu da bize başarı ve mutluluk getirecek etkenlerden olacaktır.

Duygu ve düşüncelerini kontrol edebilen mantıklı karar verebilen insanlar doğru kararları alırlar. Cesurların aldığı kararlar her zaman insanı büyük oranda güzel yerlere taşır, bazen de olumsuz sonuçlar alabilir ama bunu kendisine tecrübe kazanma olarak görür ve cesaretinden bir şey kaybetmeden hayatına devam eder.

Kaldı ki, cesur insan, başarmak istediği herhangi bir işin veya uğraşın olumsuz sonuçlarını düşünmez. Düşünse bile, bu olumsuzluklara göğüs gerebileceğini bilir ve gözü kara bir şekilde hedefine odaklanır. Cesaretsiz insanlar başarıya ulaşmakta çok zorlanabilirler, daima pimpiriklidir. Ya olmazsa, ya başaramazsam, ya bana bir şeyler olursa, ya zarar görürsem korkuları ile yaşar. İçinde sürekli bu korkuları barındırdığı için de zafere götüren yola, yolcu olamaz.

İnsanın yaşadığı coğrafya, aile, gelenek ve görenekleri de tutum ve davranışlarını etkileyen faktörlerdendir. Yaşadığı yerde zorluklara karşı mücadeleci tavır sergilemesi gerekiyorsa eğer cesur olması gerekir. Zorlukların aşılması ve başarıya ulaşmasında gösterdiği bu cesaret haylice etkilidir. Cesaret insanın içinden gelen, genetik ve çevresel kalıtımla birlikte yoğrulur. Yürekli insan haksızlıklar karşısında durur, adaletli davranmayı benimser.

Haksızlık yapanların karşısında cesur olmak gerekir. Herkes haksızlığı yapan kişiler kadar cesur olsalardı, zaten adalet kendini hiç olmadığı kadar güçlü hissettirirdi. Adaletsizliğin karşısında boyun eğmek yerine dik durmak cesaretin en güzel örneğidir.

Cesaretin meyvesi başarıdır. Cesareti çok olanın, başarısı da bol olur.

Cesaretli bir insan hiçbir şartta kaybettim demez, çünkü eninde sonunda kazanan kendisidir.

Hayatınızda mantığınız çerçevesinde riskleriyle birlikte aldığınız kararları, cesaretinizle uygulamanız dileğiyle...

Sevgiyle kalın.

25/07/2019 - 10:08
Melek Babacan
0 Yorum
1100 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net