Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Yaşar Kırbıyık > POLİTİKACI VE ÇAĞDAŞLIK
POLİTİKACI VE ÇAĞDAŞLIK
11/09/2019 - 10:19
Yaşar Kırbıyık
0 Yorum
602 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
“MAKYAVELİZM” TÜRÜ SEÇİM
KURALLAR BOZULURSA…
FETO FİLMİ SEYRET ALLAH, SEYRET!
CHP VE SEÇİMLER
LAİKLİK Mİ?

   Zamanımızda iki tür siyasal parti gibi iki tür politikacı vardı.

    Demokrasi ile yönetilen ülkelerde politikacı denilince; emekten yana politikacı ve sermayeden yana politikacı türleri göze çarpar. Kuşkusuz bu iki türün de türleri vardır. Demokratik yaşamda emekten yana kitleler kendi siyasal partilerini oluştururlar; sermayeden yana olanlar da kendi çıkarlarını savunmak için örgütlenirler. İşte bu oluşum içinde politikacılar ortaya çıkar.

   Konuya biraz açıklık getirmek gerekirse, bizde politikacı veya parti çeşitlemesi çok renklidir. Yalnız her politikacı kendisini yaratan kaynağa borçlu ve bağımlıdır. Politikada bu oluşumu, değişmez bir kural sayabiliriz.

   Ancak çağdaş insan hiçbir zaman sermayeden yana politikacıyla, emekten yana politikacıyı bir tutmaz. Zira bunun yanılgısı çağdaşlıkla bağdaşmaz.

   Bağımsızlık, dış sömürü ve özgürlük gibi kavramlar çağdaşlığın simgeleridir. Yeri gelmişken, sömürü olayını sadece dışa bağlamak hatasına düşme yanlışlığı devam etmemesi işin özünde iç sömürüyü de unutmamalıyız.

   Bir başka anlamda, alın terinin hakkını savunmakla çağdaş demokrasi eş değerlidir. Siyasal bilinçlenme dediğimiz  olgu, işte bu ayrımı yapabilen halk topluluklarında meydana gelir.

   Şu an ülkemizdeki yurttaşlar, siyasal bilinçlenme sürecini yaşamaktadır. Bu süreç, inişli, yokuşlu, dikenli bir patikadır. Dünya tarihinde hiçbir toplum, demokratik özgürlükleri kolayca özümseyip benimseyemedi. Eğer bu iş kolay olsaydı, bu gün yaşadığımız siyasi çalkantılar devam eder miydi?

   Ülkemizin çağdaşlaşması, tüm demokratik veri ve özgürlüklerin sağlanması, belki zaman alacak ama, içinde bulunduğumuz siyasal yapılanma ve politikacı türlerinin yok olması da ancak mücadele ile olacağı bilinmelidir.

11/09/2019 - 10:19
Yaşar Kırbıyık
0 Yorum
602 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net