Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Ali Akkoç > TÜRKÇÜLERLE ÜMMETÇİLERİ AYNI GÖRMENİN TEHLİKELERİ
TÜRKÇÜLERLE ÜMMETÇİLERİ AYNI GÖRMENİN TEHLİKELERİ
22/02/2020 - 14:17
Ali Akkoç
0 Yorum
452 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
Camilerimizin Yaptıranların İsimlerini Taşıması Daha Gerçekçi Bir İsimlendirme Olacaktır
CAMİLERİMİZİN YAPTIRANLARIN İSİMLERİNİ TAŞIMASI DAHA GERÇEKÇİ BİR İSİMLENDİRME OLACAKTIR
CAMİLERİMİZİN YAPTIRANLARIN İSİMLERİNİ TAŞIMASI DAHA GERÇEKÇİ BİR İSİMLENDİRME OLACAKTIR
MİRAR SİNANA SAHİP ÇIKMALIYIZ AMA BUNU BİLİNÇLİ YAPMALIYIZ
Mirar Sinana Sahip Çıkmalıyız Ama Bunu Bilinçli Yapmalıyız
Türk Milliyetçiliği İçin Esas Unsur İslam Olmak Değil Türk Olmak Önemlidir
Nevruz Bayramı Türklerin Kökenini En İyi Ortaya Koyan Bir Bayramdır

Onun en belirgin kişi olarak öne çıktığını düşündüğüm ümmetçi zihniyet taraftarları Türklüğe karşı bu derece acımasız katı davranırken önde gelen Türkçüler İslamiyet’e hiçbir zaman bu derece katı davranmamışlar, ümmetçileri de kendilerinden saymaya özen ve gayret göstermişlerdir. Bu nedenle diyebilirim ki Türkçüler, Ulusalcılar İslamcıların, Ümmetçilerin yanında daha ahlakı, daha ılımlı, daha insancıl kabulleriyle daha ön plandadırlar. Üstelik Türkçüler Türkler arasında Hristiyan, Müslüman ayrımı düşünmezken ümmetçiler insanlar arasında din farkı düşündükleri gibi aynı dinler arasında mezhep farkını bile ön planda tutarak gruplaşmayı tercih etmektedirler. Bu nedenledir ki bence Türk İslam sentezcileri Türklüğü İslamiyet’ten, İslamiyet’ten Türklüğü ayrı görmeyen Türk deyince İslamiyet aklına gelenler siyasi sahada tercih yapmak durumunda karşı karşıya kaldıklarında hiç düşünmeden Türk milliyetçilerini Türkçüleri seçmen onların yanında yer almak durumuna gitmelidirler. Çünkü katılabilecekleri ittifak yapabilecekleri en az zararla ittifak yapabilecekleri Türkçüler Türk Milliyetçileridir.

Bugün ülkemizde farklı isimlerde farkı siyasal liderler peşinde gruplaşmış Türk İslamcılar, Türk İslam sentezciler ne yazık ki şaşkınlık, kararsızlık ve yanlış uygulama içindedirler diye düşünmekteyim. Gördüğüm kadarıyla büyük çoğunlukla Türk İslam sentezciler ümmetçilerin tarafında yer almaktadırlar.

Oysa bu zihniyetteki partiler onların Türklüğüne karşı gelmekte onların Türklüğünü inkar etmektedirler. Onların Türklüğünü dile getirmek hakkını vermek istememektedirler. Öyleyse Türk İslam sentezciler Türklüğü İslamiyet’le Aynı görenler bu ümmetçi zihniyetin yanında neden yer almakta neden onunla iş birliğine gitmekte onunla aynı hatlarda saf bağlamaktadırlar. Bence bunun tek sebebi vardır Türk İslamcıların başlarındaki yöneticilerin ümmetçi zihniyetin para babaları tarafından her şeyi yapmaya muktedir gözüken yöneticileri tarafından nakdi çıkara iktidarı imkânlara boğulmaları, menfaat teminine tabi tutulmaları nedeniyle onların kendi arkalarındaki Türk İslam Sentezci kitleleri aldatarak onları ümmetçiler safına sürüklemeleri nedeniyle onların yanında yer almaktadırlar.

Ama bence artık Trük İslamcıların Türklüğü İslamiyet’ten İslam’ı Türklükten ayrı göremeyenlerin uyanması gereken zaman gelmiştir. Onlar kesinlikle şunu görmelidirler ki ümmetçiler İslam olmaları şartıyla Türk’e düşman grupları da Türklükle kan davası olan grupları da yanlarına alabilmekte, onlarla da aynı kardeşliği aynı içtenliği sağlayabilmektedirler. Öyleyse düşmanınla dost olan bir kişi seninle nasıl dost olacaktır.

Biz Türkler için en önemli düşmanlardan birisi Müslüman halk açısından ayrılıkçı Kürtler değil midir? Ama ümmetçi zihniyet bugün ayırımcı Kürtlerle kol kola olmaktan uzak kalamamaktadır. Öyleyse Türk İslam sentezciler nasıl Türk düşmanı bu kitleyle yan yana olmayı kabul edebilmelidirler?

İşte bütün bunlar tüm Türk İslam sentezciler tarafından gözden geçirilmeli bugüne kadar devan eden yanlış uygulamadan vazgeçip layık oldukları Türk milliyetçilerin safında yer almaya yönelmelidirler. İlle de Türk ulusçularıyla aynı siyasi partide birleşmeleri şart değildir. Seçimlerde veyahut gerekli yerlerde o partilerle Türk milliyetçilerle seçim ittifakları yapmaları ümmetçiler karşısında milliyetçi Türk partilerine destek olmaları gerekir. Bu hem kendilerinin devam etmesi varlıklarının korunması açısından hem de Türk milletinin devamı açısından önemli bir tercih olacaktır diye düşüncesindeyim.

Umarım Türk İslam sentezcileri bunu yapmayı düşünecek ve Türklük açısından bu fedakârlığı gerçekleştirip Türk milliyetçileriyle aralarında husumetlere son verip daha önceki dönemlerde olduğu gibi yine Türk milliyetçileri ve Türk İslam sentezcileri aynı safta yan yana olmayı gerçekleştirebileceklerdir.

Bunun böyle olması hem Türk milletinin, hem ilgili tarafların menfaatinedir. İslam’ı yüceltmek için de, Türkü yüceltmek içinde İslam Türk’ün işbirliği halinde çalışması, ümmetçilere ve karşı milliyetçilere karşı birlikte karşı olmalarına ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaca cevap verilebilmesi için bu ayrılığa son verilip birleşme mutlaka sağlanmalıdır.

Her iki tarafın liderleri arasında husumetler yaratmak için hatta bu iki gruptan bazı kitleleri kendilerine bağlama yolunda onların bazı liderlerini diskalifiye etmek için çalışmalar bile yapabileceğini unutmamak gerekir. Bütün bunlara rağmen Türk İslam Sentezciler ve Türk milliyetçiler artık gerçeği görmelidir. Birbirine yaklaşmalıdır.

Umarım Türk İslam sentezciler İslam olmalarının yanında onun kadar kuvvetle Türk olduklarını unutmayacaklardır. Daha açık söylemek gerekirse Türkçülüğü ümmetçilikle aynı görenler bir başka deyişle Türk İslam sentezcileri sahip oldukları bu düşüncenin tehlikelerini fark edip uyanabilirler.

22/02/2020 - 14:17
Ali Akkoç
0 Yorum
452 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net