Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Muammer Özel > Üvey Evlat Muamelesi…
Üvey Evlat Muamelesi…
22/03/2020 - 10:55
Muammer Özel
0 Yorum
13180 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
SİYASET VE SİYASETÇİLER ... !
Sonsuza Dek Sürdürülebilir Tarım Derneği
MUTLULUKLARI PAYLAŞARAK ÇOĞALTMAK, ÜZÜNTÜLERİ DE PAYLAŞARAK HAFİFLETMEK İÇİN EL ELE
Ah demeden, vah demeden. Doğruyu bulmak için, dua…
Üvey Evlat Muamelesi…
Vicdanlı insanların nesli hiç tükenmesin...
Dünya Nereye … Biz Nereye…

İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir.

Sen kendini bilmezsin, Ya nice okumaktır. Yunus Emre

İnsanın doğumdan ölüme kadarki dünya serüveni içerisinde en önemli sorusu ve sorununu, sanırım, kendi hayat macerasının anlamına dair ortaya çıkan problemler oluşturmaktadır.

İlk Cumhurbaşkanımız, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK İzmir'e yaptığı bir ziyarette, “Millî hedef belli olmuştur. Ona ulaşacak yolları bulmak zor değildir. Önemli olan, çetin olan o yollar üzerinde çalışmaktır. Denebilir ki hiçbir şeye muhtaç değiliz. Yalnız tek bir şeye çok ihtiyacımız vardır o da Çalışkan olmaktır. Toplumsal hastalıklarımızı incelersek temel olarak bundan başka, bundan önemli bir hastalık keşfedemeyiz; hastalık budur. O halde ilk işimiz bu hastalığı esaslı bir şekilde tedavi etmektir. Milleti çalışkan yapmaktır. Servet ve onun doğal sonucu olan refah ve mutluluk, yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır”

Ordinaryus Ne Demek?

Ordinaryus, Latince bir sıfat olup “nizami ve usule “ uygun anlamlarına gelir. Günümüzde “hocaların hocası veya profesörlerin hocası” olarak nitelendirilen akademik bir unvandır diyebiliriz. 1933 yılında Türk üniversitelerinde yapılan reformla birlikte kullanılmaya başlanmış ve 1981 yılında çıkartılan 2547 sayılı YÖK kanunuyla kaldırılmıştır.

Ordinaryus Profesör TDK Anlamı

Türk Dil Kurumu(TDK) Ordinaryus Profesörü şöyle tanımlar; Türk üniversitelerinde profesör unvanıyla beş yıl görev yapmış öğretim üyeleri arasından üstün başarılarına istinaden seçilen ve bir kürsünün yönetiminden sorumlu olan bilim adamı.

Türkiye’deki Ordinaryus Profesörler Kimler?

Türkiye’de Ordinaryus Profesör unvanın en son verildiği bilim insanı Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar’dır. Reşat Kaynar Tarih alanında yaptığı çalışmalarla bu unvana hak kazanmıştır. Ülkemizdeki Ordinaryus Profesör unvanına layık görülen diğer ünlü akademik isimler ise şunlardır:

      Ord. Prof. Dr. Hulusi Behçet (Tıp alanında yaptığı çalışmalar ve kendi ismini taşıdığı Behçet hastalığı tedavisi için yaptığı çalışmalar neticesinde uluslararası tıp camiasında da kabul edilmiş bir isimdir.)

  • Ord. Prof. Dr. Mehmet Fuat Köprülü -Tarih Alanında
  • Ord. Prof. Dr. Kerim Erim - Matematik Alanında
  • Ord. Prof. Dr. Gazi Yaşargil -Tıp Alanında
  • Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı -Bilim Tarihi Alanında
  • Ord. Prof. Dr. Oktay Tabasaran- Mühendislik Alanında
  • Ord. Prof. Dr. Cahit Arf -Matematik Alanında
  • Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer -Hukuk Alanında

Yazımızda isimlerine yer verdiğimiz ve yaşadıkları dönemde insanlığın yararına yaptıkları bilimsel çalışmalar ve buluşlarla bilim dünyasında isimlerini yazdırmış bilim adamlarımızdır. Bu kişiler hem ülkemizde hem de dünya da bilimin gelişimine ışık tutan çalışmalara imzalarını atmış ve günümüzde de halen istifade edilen kıymetli bilgiler bırakmışlardır.

Bu değerli bilim insanlarından iki isim var ki; belki de çoğumuzun fark etmediği ve şuan kullandığımız 5 TL ve 10 TL kâğıt banknotların arka yüzlerinde hala isimleri geçmekte. 5 TL kâğıt paranın arkasında Ünlü bilim tarihçisi Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı ve diğer bir isim ise 10 TL kâğıt paranın arkasında yer alan ünlü matematik dehası Ord. Prof. Dr. Cahit Arf’tır.

Yüksek Başarı İçin Genç Beyinlere Tavsiyeler

Peki hiç düşündünüz mü: bu insanlar tesadüf eseri mi buralara gelmiş? Değerli genç beyinler!

Yukarıda zikrettiğimiz insanların tamamı gün içinde sadece bir kaç saat uyuyan insanlardır. Hayatlarının tamamı çalışmaya endeksli kişiler. Ayrıca bu başarılarının temeli şüphesiz çocukluk dönemlerinin sağlam atılmasıyla başlamıştır. 

Aralarında süper zekaya sahip insanlar elbette olabilir. Ancak her birisini bu kategoride değerlendirmek yanlış olur. Hepsinin tek bir ortak özelliği var: düzenli ve çok çalışmak. Hayatlarının zevkini çalışmaya bina etmektir. 

Başka Türkiye yok, yok, yok. Bu dumanlı havayı fırsata çevirmek ve kaliteli iş gücümüzü bilğiyle yoğrulmuş Mezun olan Üniversiteli gençlerimizi bilim insanlarını hayata küstürmeden,  ülkemizde kalmasını sağlayalım. Onlara İş ve aş sağlayalım, mutlulukları daim olsun…

Ülkeler açısından beyin göçünün en önemli sonucu, göç veren ülkelerin gelişmeleri yavaşlarken, göç alan ülkelerin de gelişimleri ivme kazanması olarak ortaya çıkmaktadır.

Lütfen eğitime ve Liyakata önem verelim, yaşamımızın her alanında konusunda uzman Ordinaryus’lar yetiştirelim.

Eğitim sisteminiz bilime üvey evlat muamelesi yaparsa, bilim de bu gün yaşadığımız dünyayı kasıp kavuran Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesine çözüm arayacak bilim insanlarını yetiştiremez. Size üvey evlat muamelesi yapar. Yani çökersiniz...

Her Şeyin Başı Eğitim, Sonu Eğitimdir. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…

Selam ve dua ile... heart

22/03/2020 - 10:55
Muammer Özel
0 Yorum
13180 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net