Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Süleyman Bahadır > EVDE KALMAYI FIRSATA ÇEVİRELİM
EVDE KALMAYI FIRSATA ÇEVİRELİM
07/04/2020 - 12:08
Süleyman Bahadır
0 Yorum
3801 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
AK PARTİ İLÇE KONGRELERİ
BU ÜLKE MÜSLÜMAN
EVDE KALMAYI FIRSATA ÇEVİRELİM
CAN ATAKLI VE TÜRBAN, İMAMLAR
TÜRKİYE VE DÜNYA İMTİHAN DA
ERBAKAN VE ŞEVKET KAZAN IN NEZAKETİ
MÜLTECİLER AVRUPA VE TÜRKİYE

Ülkemiz ve dünya korona virüsü nedeni ile nerede ise yarı karantina da, bunun elbette faydası var. Onun için tüm uzmanlar, EVDE KAL HAYATTA KAL, çağrısı yapıyor.

O halde hayatta kalmamız için bu süreci evde kalarak geçireceğiz. Daha doğru tabir ile evde geçirmek zorundayız.

Yeni bilim kurulu kararı ile yirmi yaş altı gençlerimizde evde kalacaklar. O halde ev aktivitelerini çoğaltmamız lazım.

Ben de, bu aktiviteler konusunda sizlere birkaç tavsiye yayım.

Öncelikle günlük ev planımızı yapmalıyız. Başta temizlik ve hijyen kurallarına evde de harfiyen uymalıyız. Evimizi hijyen hale getirmeliyiz. Sonra bahçemizi veya balkonumuzu çeşitli çiçekler ile donatmalıyız. Onların bakımını yapıp bahçe ve balkonlarımızı çiçekler ile donatmalıyız.

Okuma kitapları listesini çıkartmalıyız. Bu kitapları ne kadar süre içinde okuyacağız, bunun planını yapmalıyız. Önce daha önce alıp ta okuyamadığımız kitapları okumalıyız. Daha sonra da yeni okuyacağımız kitapları temin etmeli sıra ile bu kitaplarımızı planımız dâhilinde okumalıyız.

Okuduğumuz kitapların içinden not almamız gerekli yerler var ise notlarımızı almalıyız. Bir de okuduğumuz kitapların içeriğini kitap okuma ve değerlendirme defterlerine not almalıyız. Bakın kısa sürede ne kadar çok kitap okuduğumuzu göreceğiz.

Artık ev de zamanımız çok olduğuna göre yazmaya da başlamalıyız. İster hayatımızı, ister yaşadığımız ilginç olayları, ister ise ilgi alanımız ile ilgili her şeyi yazmalıyız. Ben şahsen bunun sonucunda birçok aileden birçok kalıcı eser in ortaya çıkacağına inanan insanlardan biriyim. Yıllardır ertelediğimiz ve yazmak istediklerimizi mutlaka yazmalıyız.

Daha sonra günlük ev içinde belli saatte spor etkinliği yapmalıyız. Bu etkinlik herkesin yaşına göre ve ilgi alanına göre olmalı. Ama bu etkinliğimize de mutlaka zaman ayırmalı her gün aksatmadan bu etkinliğimizi yapmalıyız.

Yıllardır günlük uğraşlardan dolayı ihmal ettiğimiz akraba eş dost ve arkadaşlarımıza da bu süreçte vakit ayırıp, elimizin altında bulunan iletişim araçlarımız ile ulaşmalı hal hatır sormalıyız. Dertlerimizi ve sevinçlerimizi paylaşmalıyız. Bu zor süreçte karşılıklı iletişimi sık tutarak ayakta kalmaya çalışmalıyız.

Biliyorsunuz camilerimiz kapalı, ama inancımızın gereği yeryüzü bize mescit kılınmış, sosyal mesafeyi evde de uygulayarak evimizi mescit haline getirip ibadetlerimizi evde ev halkı ile, namazlarımızı cemaatle kılmalıyız. Daha önceki zamanlarda ihmal ettiğimiz farz namazların kazalarını hesaplayıp bu süreçte kaza namazlarını da, böylelikle tamamlayabiliriz. Her namazımızın arkasından bu ve bunun gibi hastalıkların yok olması için Rabbimize elimizi açıp bol dua etmeliyiz.  İnancımız gereği GAİP DEKİ BİR MÜ MİNİN, YİNE GAİPDEKİ BİR MÜ MİN İÇİN YAPTIĞI DUAYI ALLAH KABUL EDER. Çünkü o yapılan duada çıkar yoktur. Halis niyet vardır. Amma yine inancımızın, MAZLUM İLE ALLAH ARASINDA PERDE YOKTUR, MAZLUMUN BEDDUASINI ALMAYIN der.

O nun için mazlumlara da bu ve bundan sonraki süreçte el uzatmalıyız. Başta aile etrafımızdan başlamalı, daha sonra apartmanımız, komşumuz köyümüz, ilçemiz, ilimiz ülkemiz olmak üzere bu halkayı genişletmeli, soyuna, ırkına, inancına bakmadan yardım ederek bu süreci en az hasarla atlatmalıyız.

Baharın tüm çiçeklerinin bin bir renginin açtığı bu günlerde evimizi de ülkemizi de Cennete çevirmenin yollarını bulup tüm dünyaya örnek bir ülke olabiliriz. Bu birikim bizim hem inancımızda hem de geleneklerimizde var.

Bunu başarabiliriz. Başarmalıyız. İnanıyorsanız başarırsınız. İnancın karşısındaki engel gibi gözüken dağlar akarsu olur. İNANIYORSANIZ GÜÇLÜSÜNÜZDÜR.

07/04/2020 - 12:08
Süleyman Bahadır
0 Yorum
3801 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net