Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Muammer Özel > Ah demeden, vah demeden. Doğruyu bulmak için, dua…
Ah demeden, vah demeden. Doğruyu bulmak için, dua…
25/06/2020 - 00:28
Muammer Özel
0 Yorum
3377 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
SİYASET VE SİYASETÇİLER ... !
Sonsuza Dek Sürdürülebilir Tarım Derneği
MUTLULUKLARI PAYLAŞARAK ÇOĞALTMAK, ÜZÜNTÜLERİ DE PAYLAŞARAK HAFİFLETMEK İÇİN EL ELE
Ah demeden, vah demeden. Doğruyu bulmak için, dua…
Üvey Evlat Muamelesi…
Vicdanlı insanların nesli hiç tükenmesin...
Dünya Nereye … Biz Nereye…

İnsanlar hayatlarında iyiyi, doğruyu ve güzeli aramak, bulmak ve yaşamak için yaşarlar.

Bunun için iyilerle birlikte olurlar ve iyi işler yapmayı yeğlerler. İnsanların doğru ve dürüst çalışması, sosyal alanlarda hak ve hürriyetlere sahip olması ve saygı göstermesi bunu pekiştirmektedir.

İnsanın iyiyi, doğruyu bulması için yapması gerekenler iyilik ve doğruluk için mücadele etmesi, kötülerden uzak durması, doğrunun peşinde olması, iyilerle birlikte olması gerekir. Böylece kötüden ve kötülüklerden uzak durmak mümkün olabilir. İyiliğin ve doğruluğun yayılması için iyi ve doğruluk peşinde olarak dürüst bir hayat yaşamak gerekir. Bu da iyiye sahip çıkmakla mümkün olur.

Cumhurbaşkanı, Milletvekili, Belediye Başkanı, Dernek, Oda Başkanları v.s seçimlerinde, siyaset alanında yönetim kurullarını oluştururken, birden fazla aday arasından kişileri kendimize temsilci seçerken, tercihimizi hangi aday lehine kullanacağımızı akıl süzgecimizden geçirmeliyiz.

Aslında bazen evren bize, sadece odaklandığımız şeyi verir. Yani çoğu zaman başarısızlığı veya kötü ihtimali, biz kendi ellerimiz ile çağırmış oluruz. Bazen de başarısızlığa uğrama korkusu yüzünden, başarısız oluruz. Halbuki kötüye odaklanmaktansa olabilecek iyilere odaklanmak daha iyi bir seçimdir.O halde neden iyiye , başarıya ve mutluluğa odaklanmak varken, başarısızlığa ve mutsuzluğa veya kötü ihtimallere odaklanalım ki? “ Korkunun ecele faydası yok” derler atalarımız. Birşeyin olması gerekiyorsa, bu zaten olur. Zaten “herşey olacağına varmaz mı?” Yani korkmanın cesur olmanın yanında sonuca pozitif yönde bir etkisi yok. Tek fark, cesur olduğumuzda hedeflerimize yakınlaşırken, korkak davrandığımızda ise hedeflarimizden uzaklaşırız. O halde sonucundan korksanız da yapmanız gerekeni yapın.

Bunu başarabildiğimiz anda kötü yerine iyiyi, başarısızlık yerine başarıyı, mutsuzluk yerine mutluluğu koyabiliriz. Aynı zamanda bu, hayatta yaptığımız ve yapacağımız seçimler için bize yürek ferahlığı verir.

Eğer değişimin çarkları arasında acı çekerek yok olmak istemiyorsanız, kendi isteğinizle, gönüllü olarak değişin ve yenilenin.

Ancak  adayların bilgili, görgülü, karizmatik, alçakgönüllü, kibar, cana yakın ve esprili bir imajı olanları gözönünde bulundurmalıyız.“Tercihler doğru yapılmadığı, ehline verilmediği ve amacı dışına çıktığı için hizmetlerin önüne engel olmaktadır.” Sonradan ahları, vahları söylememek için doğru tercih yapmalıyız.

Bir kimse, bugün iyi bildiğini yarın kötü bilebilir.  Bu kalbin özelliğinden dir. Kalb iyiye veya kötüye dönebilecek şekilde yaratılmıştır.

Kalbimizin dönmemesi için dua etmek gerekir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir. Ey büyük Allah’ım, kalbleri iyiden kötüye, kötüden iyiye çeviren, ancak sensin. Kalbimi, dininde sabit kıl, dininden döndürme, Müslümanlıktan ayırma! (Tirmizi)

Her Şeyin Başı Eğitim, Sonu Eğitimdir. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…

25/06/2020 - 00:28
Muammer Özel
0 Yorum
3377 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net