Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Yaşar Kırbıyık > SİVAS “MADIMAK” KATLİAMI
SİVAS “MADIMAK” KATLİAMI
01/07/2020 - 00:14
Yaşar Kırbıyık
0 Yorum
1061 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
KISSADAN HİSSE
YARIM AYDINLAR
ADAMLAR
OKULLARIN AÇILMASI ERTELENMELİDİR
SOLCULUK AYAKLARINA YATANLARA BAKIN!
KISSADAN HİSSE
SİMURG EFSANESİ

Tarih: 2 Temmuz 1993

Onlar solcuydu, şeriat düzenine karşıydı, laik ve cumhuriyetçiydiler.

Onlar, Atatürk sevdalısı ve Atatürk devrimlerinin savunucu aydınlarıydı.

Onlar, sadece ve sadece Türkiye’nin aydınlık yarınlarının savunuculuğunu yaptıkları için Sivas Madımak’ta yakılarak öldürüldüler.

Bu insanlık dışı olay, Yargıtay 9. Dairesinin kayıtlarında şöyle anlatılır:

“…Somut olayda; 7-8 saatlik uzun bir zaman süreci içerisinde, güvenlik görevlilerince yapılmış çeşitli uyarılara rağmen dağılmayarak, Hükümet Konağı’nın önünde bulunan güvenlik görevlilerinin kurduğu barikatı da zorlayıp, devlet ve hükümetin ilde temsilcisi olan Vali’ye “Şerefsiz Vali”, “Vali İstifa” şeklinde, yürüyüşler ve toplanmalar sırasında da cumhuriyetçilik ve laiklik ilkelerine aykırı biçimde “ŞERİAT GELECEK, ZULÜM BİTECEK”, “CUMHURİYETİ BURADA KURDUK, BURADA YIKACAĞIZ”, “YAŞASIN ŞERİAT”, “KAHROLSUN LAİKLİK”, “ŞERİAT İSTERİZ”, “DİNSİZ LAİKLER” sloganlarının atılması, bir kısım işyeri, mesken ve araçların yakılması, “yak”, “yak” sloganları altında güvenlik görevlilerinin kurduğu barikatın cebir kullanmak suretiyle aşılıp, otelin yakılması suretiyle 35 kişinin yangın sonucu, 2 kişinin de silahla yaralanmış bulunması ve nihayet Türk İnkılabı’nın temel taşlarından birisi olan Sivas Kongresi’nin imzalandığı, sonradan müzeye dönüştürülmüş bulunan bina ile önündeki Atatürk heykelinin tahrip edilmiş olması, olayda kullanılan cebrin ve bir kısım icra hareketlerinin, TCK’nın 146. maddesinde belirtiler sonucu yaratmaya elverişliliğini ve Aziz Nesin’in düşünce ve davranışlarının bahane edilmek suretiyle anayasal düzenin en önemli ilkelerinden olan “Cumhuriyetçilik” ve “Laiklik” ilkelerinin ortadan kaldırılmasına yönelik bulunduğunu tüm açıklığı ile ortaya koymaktadır.”

İşte bu belge devletin vatandaşını koruyamadığının en açık göstergesidir. Yine bu belge Türk Adalet sisteminin kara bir sayfasıdır.

Cumhuriyeti, Laikliği savunan sanatçı ve aydınlarımızın yobazlar tarafından yakılarak şehit edilmesini unutmadık, unutturmayacağız. Onlar, Atatürk Türkiye’sinin devrim şehitleridir. Mekânları cennet olsun.

Rahmet ve saygıyla.

01/07/2020 - 00:14
Yaşar Kırbıyık
0 Yorum
1061 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net