Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Ali Akkoç > YAKIN TARİHİMİZDE ROL OYNAMIŞ İZLER BIRAKMIŞ ÜNLÜ ASKERİ VE SİVİL GEMİLERİMİZ
YAKIN TARİHİMİZDE ROL OYNAMIŞ İZLER BIRAKMIŞ ÜNLÜ ASKERİ VE SİVİL GEMİLERİMİZ
05/07/2020 - 05:00
Ali Akkoç
0 Yorum
142 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
YAKIN TARİHİMİZDE ROL OYNAMIŞ, İZLER BIRAKMIŞ ÜNLÜ ASKERİ VE SİVİL GEMİLERİMİZ
YAKIN TARİHİMİZDE ROL OYNAMIŞ, İZLER BIRAKMIŞ ÜNLÜ ASKERİ VE SİVİL GEMİLERİMİZ
YAKIN TARİHİMİZDE ROL OYNAMIŞ, İZLER BIRAKMIŞ ÜNLÜ ASKERİ VE SİVİL GEMİLERİMİZ
YAKIN TARİHİMİZDE ROL OYNAMIŞ, İZLER BIRAKMIŞ ÜNLÜ ASKERİ VE SİVİL GEMİLERİMİZ
YAKIN TARİHİMİZDE ROL OYNAMIŞ, İZLER BIRAKMIŞ ÜNLÜ ASKERİ VE SİVİL GEMİLERİMİZ
YAKIN TARİHİMİZDE ROL OYNAMIŞ, İZLER BIRAKMIŞ ÜNLÜ ASKERİ VE SİVİL GEMİLERİMİZ
Osmanlıda Kadının Sosyal Durumu

Bu parçalanma sonucunda gemiden 5.479.310 kg zırh çeliği, 11.913.940 kilogram demir çelik, 178.230 kg bakır,503.630 kg pirinç, 135.410 kg kablo,177.520 kg ahşap malzeme,640.070 kg diğer çeşitli metal ortaya çıkmıştır. Bu malzemeler çeşitli sektörlerde kullanılmak üzere satım bulurken biz Türk kamuoyunu sevindirecek bir haberde o sıralara medyada Yavuzdan elde edilen zırh çeliğinin Türk ordusunun piyade tüfeklerinin namlularının yapımında metal kesiminin yapımında kullanılacağı şekilde gerçekleştirdiği ifadelendirmeler olmuştur.

Bu yoldaki beyanlar doğru ise daha doğrusu gerçekleşme bulduysa Yavuz’un zırh çeliğinden elde edilen piyade tüfekleri Türk ordusunun elinde düşmana karsı çevrilmiş durumda görev yapmakta veya görev yapmaya hazır durumda olmalıdırlar.

Bu da yavuzun bir oranda yaşaması demek olduğundan Türk kamuoyu olarak işin bu yönü ile çok küçük oranda da olsa teselli bulmamıza vesile olacak bir durum olarak değerlendirilmesi mümkün görülebilecek bir icraattır kanatındayım.

Aslında yavuzun sökülmeyip tarihi yaşatmak üzere canlı bir müze halinde korunması bence Türk toplumu adına yavuzun tarihine en yakışacak icraat bir durumdur.

Çünkü Yavuz parçalanmak üzere satıldığında dünyanın mevcut halen varlığını koruyabilen beklide rekorlar kitabına girebilecek özellikteki tek savaş krovözörü tek savaş gemisiydi. Onun gibi  iki büyük savaş görmüş böyle bir tarihi gemiyi  parçalamak ,parçalatmak adeta tarihi parçalamak yaşayan tarihi öldürmekle denk sayılabilecek bir icraatti.

Ama ne yazık ki Türk devleti yöneticileri, Türk aydınları, Türk tarihçileri ve Türk insanı bu tarih kıyımına bu tarihi malzeme ve hatıra kıyımına sessiz kalmış şanlı Yavuz Zırhlımız sökülüp parçalanarak hatırası akıllarımızda kalmaya mahkum edilmiştir. Tabii ki bu gemiden günümüze bazı ufak tefek hatıralarda kalmamış değildir.

Nitekim bu geminin çeşitli maketleri, resimleri ve bazı ufak hatıraları Beşiktaş deniz müzesini; Bu geminin baş direği Heybeli adadaki deniz lisesini; bu direğin bu baş direğin bir kopyası Tuzladaki Deniz Harp Okulunu; Geminin uskurlarından (pervane) ikisi Gölcükte ki Donanma Komutanlığını; Geminin uskurlarından ikisi de Ankara’da ki Deniz Kuvvetleri Komutanlığını zenginleştirmekte oralarda sergilenmeyi sürdürmektedir.

Yine bu geminin 8 numaralı limbozu İstanbul Fenerbahçe’de ki Yelken Kulübünün şeref köşesini süslemektedir. Mevcutken zorlu dönemlerde zor görevler yapmış olan ve Türk halkının beğenisini ve benimseyişini kazanmış Yavuz Gemisi bu şekilde yaşatılmaya çalışılsa da olması gereken yapılmadığından ne yazık ki şanlı Yavuz daha öncede belirttiğimiz gibi Hayallerde yaşatılmaya devam edecektir.

Gerçi adını yaşatmak için aynı adı taşıyan gemiler yapılması konusunda kampanyalar gerçekleştirilmiş girişimlerde bulunulmuşsa da onun adını yaşatmaya onun yerini almaya layık yeni bir gemi söz konusu olmadığından Yavuz gemisi Türk askeri deniz tarihinde derin hatıralar ve izler bırakarak tarih olmuş. Tarihe gömülmüştür.

Şunu da vurgulamak isterim ki görevde kaldığı sürece Türk donanmasının amiral gemisi olmuş donanma komutanlığı forsunu yıllarca direğinde dalgalandırmış Yavuz zırhlısı denizcilik tarihimizde yer almış zırhlı gemilerin sonuncusu olmuştur. Onun görev dışı kalmasıyla Türkiye Cumhuriyeti Donanmasında zırhlı türünden o ayarda hiçbir gemi söz konusu olmamıştır. Donanmamızda zırhlı devri bitmiştir. Bu gemimiz Mustafa Kemal’in cenazesini taşıyarak da Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de adından söz ettirmiştir. Bu özelliği ile Osmanlının son devrini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Mustafa Kemalli yaşamının da tanığı olan bu gemimiz ne yazık ki bugün donanmamızda ismine şanına layık bir şekilde görevlendirilecek herhangi bir gemi ile temsil edilememiştir diye düşünmekteyim. Bu yüzden Yavuz zırhlısının yaşamı Türk denizcilik tarihinin sayfaları arasında yaşamaktadır ve yaşayacaktır diye düşünmekteyim. Devamı yarın…

05/07/2020 - 05:00
Ali Akkoç
0 Yorum
142 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net