Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Muammer Özel > MUTLULUKLARI PAYLAŞARAK ÇOĞALTMAK, ÜZÜNTÜLERİ DE PAYLAŞARAK HAFİFLETMEK İÇİN EL ELE
MUTLULUKLARI PAYLAŞARAK ÇOĞALTMAK, ÜZÜNTÜLERİ DE PAYLAŞARAK HAFİFLETMEK İÇİN EL ELE
16/07/2020 - 00:11
Muammer Özel
0 Yorum
1288 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
SİYASET VE SİYASETÇİLER ... !
Sonsuza Dek Sürdürülebilir Tarım Derneği
MUTLULUKLARI PAYLAŞARAK ÇOĞALTMAK, ÜZÜNTÜLERİ DE PAYLAŞARAK HAFİFLETMEK İÇİN EL ELE
Ah demeden, vah demeden. Doğruyu bulmak için, dua…
Üvey Evlat Muamelesi…
Vicdanlı insanların nesli hiç tükenmesin...
Dünya Nereye … Biz Nereye…

Değişen dünya ve her geçen gün ortaya çıkan parlak fikirler sayesinde artık engelli bireyler, sosyal hayata daha kolay entegre olabiliyorlar. Dışarı çıkıyorlar, sosyal hayata katılıp çeşitli konularda kendilerini geliştiriyorlar.

Biz de engelli bireylerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıran bu muhteşem fikirleri ele almak istiyoruz. Çünkü engelsiz yaşam projelerinin daha çok kişiye yayıldıkça ilham vereceğinin bilincindeyiz.

O halde birbirinden değerli bu projeleri keşfederek engelsiz yaşam için neler yapılabilir.

Engelli insanlar, toplumda hayatı birlikte yaşadığımız bir takım değerleri paylaştığımız kişilerdir. Engelli insanların hayatlarını kolaylaştırmak için bir takım şeyler yapmak da mümkündür. Engelliler ile bir hayatı paylaştığımız için onların sorunlarına çözüm üretmeden sessiz kalmak olmaz.

Engelli insanlar için yapabileceğimiz en güzel şeylerden biri de onlara moral vermektedir. Morallerini yükseltmek için elimizden geleni yapmaktır. Mutlulukları paylaşarak çoğaltmak, üzüntüleri de paylaşarak hafifletmek, bu hayatın insanlar için olduğu ve zaman kaybetmenin anlamsız olduğunu vurgulamak gerekir. 

Günümüzde engellilerin her ihtiyacı devlet tarafından karşılanırken sosyal ve kültürel ihtiyaçlar bakımından engellilerin yalnız hissetmemesi ve yalnız bırakılmaması gerekir. Manevi kazanımlar her zaman daha değerlidir.

Öncelikle onların engellerini bir eksik gibi görmememiz, onların da toplumun bir parçası olduğunu bilmemiz ve öyle davranmamız gerekir.

5387 sayılı Engelliler Kanunu'na göre doğuştan veya sonradan çeşitli nedenlerden dolayı bedensel, zihinsel vb. yeteneklerini kaybeden kişiler olarak tanımlanan engellilik kavramı; bireylerin gündelik ihtiyaçlarını karşılamada ve sosyal yaşama ayak uydurmakta güçlük çekmesi gibi sorunları beraberinde getirmiştir. Ulusal Engelli Veri Sisteminde kayıtlı ve hayatta olan engelli sayısı; 1.422.691’i erkek, 1.099.242’si kadın olmak üzere 2.521.933*’dir. Ağır engeli olan kişi sayısı 737.367’dir. Tüm engel gruplarında olduğu gibi görme engellilerin de yaşamlarında karşılaştıkları birçok zorluk bulunmaktadır. Bireyin hangi yeteneğini kaybettiğine göre oluşan engellilik türlerinden görme kaybı olan kişilerin ele alındığı araştırmada, engel grubu görme olan kişi sayısının 216.077 olduğu saptanmıştır.  Yapılan araştırmalar neticesinde, yaşamı kolaylaştırıcı çalışmaların ortopedik engelliler üzerine yoğunlaştığı, görme engelliler için yürütülen çalışmaların yeterli olmadığı görülmektedir. Bu bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak, başkalarına bağımlı olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri için açık ve kapalı alan düzenlemeleri, ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmalıdır.

Bireylerin günlük yaşamında önemli bir yere sahip olan giyim kavramı engelli olmayan bireyler üzerinden ele alınan bir konu olması sebebiyle, görme engellilerin giysi seçiminde renk, beden, cinsiyet, model gibi özellikleri ayırt etmekte zorlanmaları önemli bir sorun alanını teşkil etmektedir. Bu bağlamda bireylerin giysi satın alırken veya giysi dolaplarından kıyafetlerini arayıp bulma konusunda sıkıntı yaşamalarından hareketle, giysilerinin renklerini ve bedenlerini ayırt edebilecekleri tasarımlar ortaya koymak. Bu amaç doğrultusunda, Braille alfabesindeki harf, sayı ve noktalama işaretlerini oluşturan noktalar giysilerin görünebilecek yerlerine işlenerek bireyin giysilerinin özellikleri hakkındaki bilgilere sahip olmasıyla engelli bireylerin yaşam kalitesini arttırması bakımından araştırma önem arz etmektedir.

Şehirlerde kaldırımlar üzerinde uzayıp giden sarı bantlar yapıldığını fark edenlerin çoğu bu sarı bant çalışmasının neden yapıldığını ve sarı bantların ne işe yaradığını bilmiyor maalesef… Oysa kaldırımlar üzerine yapılan o sarı bantlar çok faydalı ve toplumsal duyarlılığı simgeleyen bir çalışmadır… Peki çoğumuzun dikkatini çeken ve yenilenen ve uluslararası kaldırım standardına uygun kaldırımlarda karşımıza çıkan bu sarı çizgi uygulaması nedir, bu çizgiler ne anlama gelir, ne işe yarar?

Kaldırımlardaki sarı çizgiler veya bir başka deyişle sarı bantlar görme engelli vatandaşların yürürken kaldırım üzerinde bastonlarıyla dokundukları sarı çizgi üzerindeki küçük çentikleri hissederek yollarını bulabilmeleri için yapılmıştır. Bu sayede çukurlara düşmeden, araç yoluna çıkmadan, dönemeçlerde bir yere çarpmadan yola devam edebilir ve başka zararlı etkilerden korunabilirler. Sarı bant uygulaması toplumsal duyarlılık adına yapılmış çok anlamlı ve faydalı bir çalışmadır.

Şehrimizde bulunan engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve onların yollarda zarar görmeden seyahat edebilmeleri adına bu yöndeki çalışmalara tüm şehri kapsayacak şekilde devam edilmelidir.

Onların ulaşım imkanlarının geliştirilmesi gerekir. Bu kapsamda;

  1. Binaların girişlerinin engelli ulaşımına uygun hale getirilmesi,
  2. Asansörlü ulaşımı rahat kullanabilmeleri için tedbir alınması,
  3. Kaldırımların fiziksel engelliler ve görme engellilerinin ulaşımına uygun hale getirilmesi,
  4. Kaldırımlara, araçların park edilmemesi ve çöp kutularının yerlerini iyi belirlenmesi gerekir.
  5. Belediye binası ve kamu binalarının çevresindeki yolların düzenlenmesi.
  6. Merkezde ve kamu binaları çevresinde, trafik ışıklarının bulunduğu bölgelerde yayaların karşıdan karşıya geçerken duyabilecekleri ses ve uyarı sinyalinin eklenmesi.
16/07/2020 - 00:11
Muammer Özel
0 Yorum
1288 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net