Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Sena Alboğa > KORONA DÖNEMİNDE DUYGUSAL İLİŞKİLER
KORONA DÖNEMİNDE DUYGUSAL İLİŞKİLER
16/08/2020 - 00:25
Sena Alboğa
0 Yorum
1035 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
ÖNYARGILI OLMAK
ASİ GÖNÜL
ŞİDDET ŞİDDETTİR
ÇIKIŞI OLMAYAN SON DURAK
BİR KIYIDAN BAKIYORUM SANA
RUHUNU RUHUMA BIRAK
SAKLI SEVDAM

Toplumda yer alan ve gittikçe yaygınlaşan korona hastalığı, insanların hayatında yerini almakla beraber insanların yaşam alanını da kısıtlamıştır. Genel olarak insanların yaşamı böyle değilken bir anda kendilerini bir hengâmenin içinde bulduklarını hissetmeleri ve aynı zamanda umutsuzluğa kapılmaları normaldir. İnsanlar içinde bulundukları durumun farkında olsalar da gerekli olan önlemleri alsalar bile bu imtihana yenik düşebilirler. Hasta yakınlarının üzüntüleri ve üzerinde bulundukları bu durum da destek çıkarak hareket edinilmesi gerekmektedir. Hastalar ve hasta yakınları çok hassas aynı zamanda duygusal olabilirler bu durumda yapılması gereken nedir?

Bu durumda azami ölçüde hasta yakınlarına destek çıkılmalıdır. Devamlı durmadan aramak hasta yakınlarını daha çok yaralar ve tedirgin bir ruh hali içerisinde olmalarına neden olur.  Birçok insan maskeyi dezenfekteni kolonyayı önemsiz bulurken;  bizler bunun nedenlerini sebeplerini anlatmalı susup oturmamalı yapılması gereken her ne varsa üstlenmeliyiz. İnsanların yaşadığı durumu gözlemlemeli test yapıldıkları anda ne kadar tedirgin olduklarını üzerlerine adeta bir yük bindiğini hissettiklerini duygularını belli etmemeye çalıştıkları anı düşünmeli buna göre davranış sergilemeliyiz. Duygu ve düşüncelerimizi yönetmek bizim elimizde herhangi bir yakınımızın testi pozitif çıktığı anda “Ah ah yazık ya çok genç çocukları da var” diye ağıt yakarak veya üzülerek ağlayacak mıyız? Farkındayım üzücü bir durum ve ağır imtihan yalnız bizler duygularımızı yönetemezsek hasta yakınlarına da bu denli davranışla seslenirsek büyük bir yanlışın içinde oluruz.

Kişilerin hüzünlü olması kimi zaman doktorlara hastanın durumunu sorarken öfkeli bir iletişim sağlaması aşikârdır. Duygusal ilişkilerde yaşanan durum ve vaziyette insanların çok hassas bir dönemden geçtikleri göz önünde bulundurulmalı ve buna göre bir davranış sergilenmesi gerektiği unutulmamalıdır. İnsanların üzüntülü bir hal içerisinde olması, bazen kendi kontrollerini yitirmelerinden dolayı ortaya çıkan agresif, sinirli, öfkeli ve fevri hareketleri sağlık çalışanlarının işlerini daha çok zorlaştırmaktadır. Sabırlı olmak, sakinliği koruyarak duygularımızı yönetmek bizim elimizde eğer biz sabırla bekler isek; sağlık çalışanlarının işlerini daha kolay bir hale getirmiş oluruz.

Allaha teslim olup tevekkül edersek birçok sorunla başa çıkabilir Rabbimizin limanına sığınarak aradığımız huzuru sağlığı bulabiliriz belki de nice görebildiğimiz göremediğimiz dertlerimize bu yaklaşımımız şifa olacaktır. Aynı zamanda göstermiş olduğumuz bu davranış biçimi birçok insana örnek olacak ve böylelikle insanlar bu duruma farklı bir bakış açısıyla bakacaktır.

 

 

16/08/2020 - 00:25
Sena Alboğa
0 Yorum
1035 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net