Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > Yaşar Kırbıyık > BEYİN PLANTASYONU
BEYİN PLANTASYONU
19/08/2020 - 00:02
Yaşar Kırbıyık
0 Yorum
1441 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
GARİP AMA GERÇEK
KORONAVİRÜS BAHANESİ
BEKTAŞİLİK VE 12 İLKE
TANRI İLE SOHBET
KISSADAN HİSSE
SOSYALİZM NEDİR?
EN İYİSİ BİR BİRKAÇ HİKÂYE YAZALIM

Özal zamanında “orta direk!” diye bir insancıklar sınıfı vardı. Bu sınıf, zamanın iktidarınca açlık sınırında yaşayanların ekonomik olarak biraz üstündeydi. Bu sınıfta olanlar, ekseri hazineden geçinen memuran dediğimiz kişilerdir. İdeolojik olarak emekçi sınıfının yanında yer aldıklarından, sınıflar arası çatışmalar olmadığı gibi, devlet dediğimiz yapı parlementer sistem sayesinde, eksikleri olmasına rağmen, yine de çarklar ses çıkarmadan dönüyordu.

Çarklar dönüyordu ama, 80 ihtilalinin cemaatlerle işbirliği ve bazı dayatmalar, sınıfsal ayrımcılığa “orta direk ve emekçi sınıfların” zayıflamasına neden oldu.

Ekonomik olarak kitleler arasındaki yoksulluk ve zenginlik farklılığı üst seviyelere çıkınca, bir de buna cemaatleşme ürünü olan beyinsel çürüme eklenince; rantiyel, köşe dönmeci, çıkarcı sınıflar türedi. Bu tip sınıf insanları, bağlı bulundukları siyasi partilerin ideolojilerinden uzaklaştılar. Hal böyle olunca da yüzlerce parti çeşitleri meydana geldi. Dinsellik aldı yürüdü. İnsanlarda bir çeşit beyin plantasyonu denilen oluşum türedi. Beyin plantasyonu şey, beynin içindeki düşünsel hücreleri kesilip alınması, bunun yerine yeni hücrelerin eklenmesidir.

İşte hal böyle olunca, yani beyinsel operasyon şekillerine bu tip fikirsel operasyonlar kişilerde 180 derecelik dönüşüme neden oldu.

Ülke ayakta tutan sınıfsal direkler birbirleriyle çatıştıkları için, birbirlerinin üstlerine yıkılmışlardır. Direkler yıkılınca da ekonomi denilen şey de iflas etmiş, direkleri temsil edenler işsiz kalmış, ülke insanı karantinaya alınmış bir görüntü içerisine girmiştir. Bu karantina, koronavirüs karantinasına benzemiyor. Bu karantinada açlık, sefalet, işsizlik, ideolojik değişiklikler vardır.

Bu karantinada yaşadığımız tünel kapkaranlıktır. Bazılarına göre sınıfsal direklerle ilgili vizyona alınan film şahane dense de, filmin siyah beyazında seyrettiğimizde, emek sınıfının ve orta direğin yoğun bakımda olduğu görülmektedir.

Çare mi?

Beyin plantasyonundan kurtulmak…

19/08/2020 - 00:02
Yaşar Kırbıyık
0 Yorum
1441 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net