Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM-SEN > OKULLAR ÇARESİZLİĞİYLE BAŞ BAŞA BIRAKILMAMALI!
OKULLAR ÇARESİZLİĞİYLE BAŞ BAŞA BIRAKILMAMALI!
20/09/2020 - 16:32
EĞİTİM-SEN
0 Yorum
4565 Okunma
Makaleyi Yazdır
Diğer Yazıları
OKULLAR ÇARESİZLİĞİYLE BAŞ BAŞA BIRAKILMAMALI!
YÜZ YÜZE EĞİTİM Mİ KAR HIRSI MI?
YENİDÜNYA
İnsanın Kayboluşu
Sınavlar değil SİZ ÖNEMLİSİNİZ GENÇLER !
SINAVLAR YAKLAŞIRKEN...
Uzaktan Eğitim ya da Gözetim Toplumu

Korona salgını tüm yapılanlara ve yapılmayanlara rağmen yayılarak devam ediyor. Vaka ve ölüm sayıları artarak salgın devam ediyor. Sağlık emekçilerinin tüm haykırışlarına rağmen istenilen yoğunlukta tedbirler alınmıyor, süreç şeffaf yönetilmiyor ve paydaşlarla ortaklaşılmıyor..

Bu hafta Türkiye’nin her yerinde Türk Tabipler Odası salgın sürecinde hayatını kaybeden Dr ve diğer sağlık emekçilerinin trajedisini gündeme taşıyor.

Ekonomik olarak dayanma noktasının son kertesine gelen işşiz, işçi ve çiftçiler isyan ediyor, intiharın eşiğine geliyor.

Bu atmosferde  okulların yüz yüze eğitime geçişi ile ilgili kararlar da yenilendi..21 Eylül itibarıyla sadece ana sınıfı ve birinci sınıfa başlayacak öğrenciler okula başlayacak.. İlk hafta bir gün, sonraki haftalar iki gün olmak üzere seyretilmiş  programlar  ve  sınırlı sürelerle..

Uzaktan eğitim sürecinde MEB in tespitleriyle bir buçuk milyon, uluslararası kurum ve EĞİTİM SEN in tespitleriyle en az altı milyon  çocuk uzaktan eğitimden  mahrum kaldı.. MEB okullara EBA erişim sınıfları oluşturmak suretiyle palyatif çözümler bulurken bizler ihtiyaç sahibi ailelerin tablet, TV, PC, internet paketi vs teknik ihtiyaçları sağlanmalıdır diye düşünüyoruz...

Uzaktan eğitim süreci öğrenciler arasındaki eşitsizlikleri derinleştirmiştir.

Bu süreçte  özel okul ve devlet okulu öğrencileri arasındaki uçurum daha da açılmıştır..

Özel okullar uzaktan eğitimin maliyetlerinde yarattığı düşüşe rağmen velilerin talep ettiği indirimleri yapmamış, hükümeti KDV indirimine zorlayarak yükü devlet bütçesine havale etmiştir.

Bütün bu olumsuz tablo içerisinde EĞİTİM SEN gerekli tedbirleri almak suretiyle okulların açılmasını önermiştir. Nitelikli, ücretsiz eğitim ve sağlık imkanları sağlamanın devletin temel anayasal görevi olduğu hatırlatılmıştır. ma, sınıf oluşturma ya da yeni okul binaları planlamaları yapılmalıdır.

  • Okullara sadece maske dağıtmak değil her türlü dezenfektan ve temizlik malzemeleri sağlanmalı ya da bütçe gönderilmelidir.
  • Okul sınıf ve pansiyonları fiziki mesafeye uygun hale getirilmeli, bu konuda velileri bilgilendirici toplantılar gruplar halinde yapılmalıdır.

 Okullar kendi çaresizliğiyle baş başa bırakılmamalıdır..

Tüm gerekli önlemler alındıktan sonra okula başlamak için çok heyecanlı olduğundan emin olduğumuz mini mini birler ve sevgili anne ve babalara bazı önerilerimiz olacaktır..

‘’Çocuğu Birinci Sınıfta Okuyacak Anne Babalar;

(Öğretmenin önerisi dışında) Çocuğunuza herhangi bir set veya başka bir kaynak almayın.

Çocuğunuza okuma yazma öğretmeye çalışmayın.

Çok iyi bilmiyorsanız çocuğunuza harfleri yazma çalışması yaptırmayın. Yanlış öğretirsiniz düzeltmek öğretmene kalır.

Seslerin okunuşunu vermeyin. Genelde sizin harflerin okunuşunu veriş şekliniz çocuğunuzun okuma yazma sürecini geciktirir.

Çocuğunuzun okuma yazma çalışmasına katkı sağlamak için mutlaka öğretmeninin önerisini bekleyin. 

Acele etmeyin, panik yapmayın. Okuma yazma süreci gözünüzde büyüttüğünüz kadar zorlu bir süreç değildir.

Okuma yazma sürecine başlamak için 21 Eylül çok geç değildir. Emin olun öğretmeni çocuğunuzun bu süreci en iyi şekilde tamamlaması için elinden geleni yapacaktır.

Öğretmeni okuma yazma sürecinde sizin desteğinizi isteyebilir. Bekleyin, öğretmeninin tavsiyesi doğrultusunda sürece katkı sağlayın. 

Üzerinize vazife almayın. Öğretmencilik oynamayın. Öğretmen sizin ANNE BABA olarak yardımınızı mutlaka isteyecektir. O zaman üzerinize düşen görevi yapar ve çocuğunuza yardımcı olduğunuz için mutlu olursunuz. 

Pandemi süreci sadece sizin değil, çocuğunuzun öğretmeni için de zorlu bir süreçtir ve lütfen onu anlamaya çalışın. Her şey mükemmel gitmeyecektir. Anlayış ve sabır gösterin.

Panik yaparsanız yanlış kararlar alırsınız. O da çocuğunuzun eğitim hayatını olumsuz etkiler. Aklıselim davranarak doğru zamanda doğru kararla alınız. 

Süreç işlerken yardıma ihtiyacınız olduğunda bizler buralarda olacağız. Size yardımcı olacak çok sayıda öğretmen, çıkış yolunda sizlere destek verecektir..’’ Ali Çam

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza, onların sağlıklarına bir zarar gelmemesi için başta hükümet ve MEB olmak üzere tüm kurum ve kişiler görevlerini layığıyla yerine getirmelidir. Sendikaların, TTB nin yada diğer STK ve diğer meslek birliklerinin sürece katılması için asgari demokratik koşullar sağlanmalı ve bu denetimin önü açılarak; önerilerine, eleştirilerine değer verilmelidir.

Hep birlikte bu zorlukları aşacağımıza olan inancımız tamdır. Yeter ki parasalcı, piyasacı yaklaşımlardan ziyade kamusal bir bakış açısıyla insani, eşitlikçi çözümler bulunmak istensin.

Tüm öğrencilerimize, velilerimize, öğretmen arkadaşlarımıza, yurttaşlarımıza sağlık ve mutluluk dolu bir eğitim öğretim yılı diliyorum..

Erdal Doğru- Eğitim Sen Bandırma Baştemsilcisi

20/09/2020 - 16:32
EĞİTİM-SEN
0 Yorum
4565 Okunma
Makaleyi Yazdır
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net