Erdek Kıyıları Temizleniyor
13-7-2015

Erdek Kıyıları Temizleniyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından kıyılarda temizlik çalışmaları yapılacak.

Temizlik işini üstlenen firma yetkilisi Erdinç Altıntop, çöp gemilerinin Bandırma Limanı’na demirlediğini ve çalışmaların en kısa sürede başlayacağını belirtti. Daha öncede birçok ilde kıyı temizliği yaptıklarını ifade eden Altıntop, şunları kaydetti:

“Kendi üretmiş olduğumuz gemilerle çevre kirliği operasyonlarına müdahale ediyoruz. Teknemizi Büyükşehir Belediyesine veriyoruz. Denizin yüzeyini temizliyoruz. Petrol kirliliği olduğu zaman onlara müdahale ediyoruz. Türkiye de çeşitli belediyelere kıyı temizlik işlerini yaptık. Marmara Denizi’ne kıyısı olan illerini yarısını şuan biz temizliyoruz.”

Çalışmalar kapsamında, Marmara ve Avşa Adaları, Bandırma, Erdek, Edremit, Burhaniye,Gömeç ve Ayvalık kıyıları temizlenecek.Balıkesir’deki Turizm Tesisleri Yüzde Yüz Doluluğa Ulaştı.

Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, yerli turistlerin büyük ilgi gösterdiği turistik tesislerin Ramazan Bayramı tatili öncesi yüzde 100 doluluğa ulaştığını söyledi.


“Yerli Turistler Rağbet Ediyor”
Tesislerin en yoğun günlerini yaşayacağını belirten Çaltı, yaptığı açıklamada geçen yıl Ramazan Bayramı’nda Balıkesir’e 2 buçuk milyon turistin geldiğini söyledi. Balıkesir’i genelde yerli turistlerin tercih etiğini vurgulayan Çaltı, şunları kaydetti:
“Geçen yıl Ramazan Bayramı’nda tatil bölgelerimizde 2 buçuk milyon turist ağırladık. Bu sezon ise 3 milyon turist ağırlamayı bekliyoruz. İlimizde turizm sektörünü 12 aya çıkartma çalışmalarımız var.”


Kazı Çalışmaları Devam Edecek
Altarnetif turizm konusunda da görüşlerini açıklayan Çaltı, “Alternatif turizm çalışmaları yapıyoruz. Özellikle termal turizm merkezinde özel sektörün yatırım çalışmaları sürüyor. Aynı zamanda Kazdağları, Madradağı, Kapıdağ, Alaçam dağları gibi yörelerde, eko turizmle ilgili çalışmalar sürüyor. Diğer taraftan da Erdek; Kzikos, Zeytinli Ada, Bandırma; Doskion, Edremit; Antandros gibi antik şehirlerde kazı çalışmaları devam ediyor” dedi. /Erdek Doğuş