Balıkesir'de Ümmet İftarı
17-6-2017

Balıkesir'deki "Kardeş STK"lar tarafından gerçekleştirilen ‘Ümmet İftarı’nın ilki, Zağanos Paşa Cami avlusunda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. İftarda simit, ayran, hurma ve su ikram edildi.

Balıkesir'de, Memur-Sen, Gazeteciler Cemiyeti, Hak-İş, MÜSİAD, Anadolu Gençlik Derneği, KADEM, Milli Türk Talebe Birliği, IHH, Alperen Ocakları, KATRE'nin de alarında bulunduğu 36 'kardeş' Sivil Toplum Kuruluşu ortaklaşa "ÜMMET İFTARI" verdi. 

Zağanos Paşa Cami bahçesindeki iftara Balıkesirlilerin ilgisi hayli yüksek oldu. 

İftar öncesi yapılan konuşmalarda, ülkemizde ve İslam coğrafyasındaki gelişmelere dikkat çekilerek birlik ve beraberliğin önemine değinildi. İsraftan kaçınılması dile getirildi.

Kuran'ı Kerim tilavetinin ardından vatandaşlar, yer sofrasındaki Simit, Hurma, Ayran ve Çorba ile iftar yaptı.

İftara katılanlar, yenilenen haliyle daha da büyüleyici hale gelen tarihi camide hepbirlikte akşam namazını eda etti.

STK temsilcileri, ümmet iftarıyla, tokların, açların halinden anlayabilmesi için bir farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, "Ümmet iftarında amacımız zorluklar altında tüm ümmet coğrafyasında iftarını yapmak zorunda kalan kardeşlerimizi anlayabilmek. Balıkesir'de ilk kez gerçekleşen ve geleneksel hale dönüştürmeyi hedeflediğimiz bu Ümmet İftarı bir kardeşlik sembolü olacak. " görüşünü paylaştı.