84 YAŞINDAKİ KADININ BÖBREKLERİ İKİ KİŞİYE UMUT OLDU
12-8-2017

Geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 84 yaşındaki Akçiçek Güven'in böbrekleri, nakil bekleyen iki hastaya umut oldu.

16 gün önce beyin kanaması geçiren 84 yaşındaki Akçiçek Güven kaldırıldığı Bandırma Devlet Hastanesi'nde yaşam savaşını kaybetti. Beyin ölümü gerçekleşen Güven'in yakınları, yapılan görüşmenin ardından organlarını bağışlama kararı aldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden gelen organ nakli ekibi, Akçiçek Güven'in böbreklerini yapılan operasyonla aldı. Güven'in böbrekleri, organ bekleyen iki hastaya nakledilmek üzere Çanakkale'ye götürüldü.

Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimi Muzaffer Şenveli, " 84 yaşında bir bayan hastamız, 16 gün önce hastanemize beyin kanaması ile başvurdu. Beyin cerrahlarımız tarafından yapılan bir operasyonla 16 günden beri yoğun bakımda takip edilmekteydi. Hastanemizde yoğun bakımda tedavi görürken beyin ölümü gerçekleşti. Hasta yakınlarımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde organları ailesi tarafından başka hastalara nakledilmek üzere bağışlandı. Bölge halkımız bu konuda çok duyarlıdır. 3 yıldan beri hastanemiz, donar konusunda ilk üçe girmektedir.  O yüzden halkımıza çok teşekkür ediyorum. Onsekiz Mart Üniversitesi’nden bir ekip tarafından organlarımız alınacak ve Çanakkale’de iki ayrı hastamıza nakledilecektir.  Böylece her organ demek yeni bir hayat demektir. " dedi. Serhat Barış