Panç, Susurluk Şeker Fabrikası’nda İncelemelerde Bulundu
11-10-2017

Eylül ayı içerisinde Susurluk Deresinde ki balık ölümleri kamuoyunun dikkatini çekmiş olup nedenleri tartışılmıştı. Balık ölümlerini gerçekleştiren faktörler arasında Susurluk Deresi çevresindeki fabrikalar, hayvan çiftlikleri ve mevsimsel faktörler nedeniyle su debisinin düşmesine bağlı oksijen yetersizliğinden kaynaklanacağı öne sürülmüştür.

Basında çıkan haberlere göre bu konuda itham edilen fabrikalardan biri olan Susurluk Şeker Fabrikasında Büyük Şehir Belediyesi çevre ve sağlık komisyonu üyesi Dr. Selim Panç incelemelerde bulundu.

Dr. Selim Panç fabrikaya yaptığı ziyarette;  fabrika müdürü Hakan Çelik’den fabrika hakkında detaylı bilgi aldığını, işletme müdürü Orhan Can ile fabrika ve tüm çevreyi gezdiklerini, fabrikanın arıtma tesislerini ve dinlendirme havuzlarını yerinde görme imkanı bulduğunu belirtti.

      Fabrika ziyaretinde işletme müdürü Orhan Can, arıtma tesislerinde kostik vb çevre ve sağlığa zararlı kimyasal madde kullanmadıklarını, atık suları tamamen doğal ortamda, dinlendirme havuzlarında bekleterek, doğal çökme sağladıklarını, yüzeyde biriken suyu tekrar fabrikada kullandıklarını söyleyerek, Susurluk Deresine deşarj,  atık su vermediklerini, dolayısı ile balık ölümleriyle Susurluk Şeker Fabrikasının hiçbir ilgisinin olmadığını belirtti. Komisyon üyesi Dr. Selim Panç yaptığı incelemeler sonucunda Susurluk deresin deki balık ölümleriyle bağlantı kuramadıklarını konun çok yönlü takipçisi olacaklarını belirtti.