Kızlarımızı Mutlaka Okutmalıyız
12-10-2017

Dünya genelinde kız çocuklarının haklarını korumak ve ayrımcılığın önüne geçmek için Dünya Kız Çocukları Günü her yıl 11 Ekim tarihinde kutlanıyor. Kız çocuklarının kesinlikle okutulmasını savunan kadınlar, eskiden kızların okutulmadığını ve bu düşüncenin de anlamsız ve fevkalade yanlış olduğunu belirtiyorlar.

Bilindiği gibi, Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 Ekim, "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak ilan edilmişti.

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nü değerlendiren Tülay Söner “kızlarımız çok değerli, toplum olarak bayanlara önem vermeliyiz.  Avrupa’yı düşündüğümüzde, bizim ülkemize göre değerler az gibi. Böyle günlerle hatırlatma yaparak çocuklarımıza ve kadınlarımıza saygıyı arttırmalıyız. Birleşmiş Milletlerin böyle bir karar alması çok iyi. 2012 yılından beri kutlanıyor.  Çocuklarımızı koruyalım, onlar bizim geleceğimizdir. Önceleri bir kız çocuğu okutulmuyordu, çok kötü bir durum buna katılmıyorum. Bence okutulmalı, bayanlar kendi ekonomik özgürlüklerini eline almalı, bunun içinde çocukluktan eğitim almalı, toplumsal düşünce olarak görüşlerimiz değişmeli, daha da modernleşmeliyiz ve en önemlisi de çocuklara değer vermeliyiz.  Onlar bizim geleceğimiz” ifadesinde bulundu.Ahmet Türkmen/Serhat Barış