KÖMÜR SORUNU ÇÖZÜLECEK
7-12-2017

 

Türkiye Emekliler Derneği Bandırma Şube Başkanı Mitat Günüç, her yıl üyelerine kömür temin ettiklerini ancak bu yıl anlaşma yaptıkları kömürcüyle sorun yaşadıklarını belirterek” bu işi çözüp üyelerimizin mağduriyetini gidereceğiz” dedi.

Üyelerinin her gün derneğe gelip kömür yazdırmak istediklerini ama yaşanan sıkıntıdan dolayı yazamadıklarını belirten Emekliler Derneği Bandırma Şube Başkanı Mitat Günüç, yakında tamamen problemlerin giderileceğini ve kömür yazmaya devam edeceklerini söyledi.

Mitat Günüç açıklamasında şöyle dedi. “Malumunuz, tüzüğümüzde de yazı olduğu şekilde üyelerimize kışlık yakacak olmak üzere her yıl her hangi bir firma ile genel merkezinde onayından geçen güvenlik kurumuyla ilişkili olmak üzere taksitle kömür yazıyoruz. Tabi bu, her yıl ufak tefek pürüzlerle geçiştirilip gidiyor ama bu son 2 yıldır, hele bu yıl kömür sıkıntısı artık hat safhada. Somadan kömürün buraya gelişi, ocaklardan çıkarılışı, oraya giden şirket kamyonlarının kapasite düşük olduğu için en az 10 - 14 gün ocak başında beklemeleri kömür sıkıntısının meydana gelmesine sebep oldu. Bu yıl sözleşme yaptığımız ve üstelikte çok iyi bir firma olduğunu uzun zamandan beri bildiğimiz bir firma hem Soma hem de ithal linyit kömürü üzerinde bir anlaşma yaptık. Bizim asıl meselemiz, kömürün teslimatındaki zaman aşımı. Bundan evvel sözleşme yaptığımız firma 1 - 1. 5 ay gecikmelerle bize kömürü gönderiyordu ve bu arada da üyelerimiz mağdur oluyordu. Ama bu firma ilk başlangıçta yani 2016 nın sonunda yaptığımız, 2017 başında uygulamaya geçtiğimiz firma ilk 3 ay içerisinde hiçbir mazeret herhangi bir şeye meydan kalmadan bize kömürlerimizi teslim etti. Ama 3 ayın sonunda Soma kömürünü veremeyeceğini, Somanın yerine ithal kömüre devam etmek istediğini ama 2 sinin arasındaki fark 50 -60 lira civarında idi. Tabi biz daha iktisadi, ekonomik olsun diye ucuz olanı seçmek zorundayız ama iyi olanı seçmek zorundayız. Netice itibari ile ithal kömür 710 liradan verildi. Herkes memnun ancak onu da veremeyeceklerini ve b ir harman yaparak 650 liradan bize kömür verebileceğini söylediğinde biz tek taraflı sözleşmeyi fes ettik. Şimdi yılın ortasındayız, hiçbir firma hiçbir şekil de sözleşme yapmak niyetinde değil çünkü Soma kömürü sıkıntısı mevcut, dolayısı ile bu önümü deki Cuma günü Somadan yeni bir firma bizimle gelip tanışmak istediğini telefonla belirtti biz de kendilerine buradan buyurun gelin ve anlaşabilirsek anlaşalım dedik. Şimdi şuan da bize her gün yeni müracaatlar var ve kömür yazımına geldik diyenler var. Ama biz bu sıkıntıları kendilerine anlattık, önümüzdeki hafta içinde anlaşabilirsek her birilerinin telefon numaralarını aldık. Anlaşmanın sonun da telefon etmek sureti ile çağıracağız ve kömürlerini temin etme gayreti içinde gireceğiz, kömür sıkıntımız bu”.Ahmet Türkmen/Serhat Barış