Bandırma’dan Bir Recep Garip Geçti
16-4-2018

Balıkesir Edebiyat Günleri’nin ’Şiir ve Medeniyet’ konulu programında Ressam, Şair ve Yazar Recep Garip edebiyatseverlerle buluştu. 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın geçen yıl başlattığı ‘Edebiyat Günleri’ devam ediyor. Konferans dizisinin bu seferki durağı Bandırma Ayyıldız Anadolu Lisesi oldu. Şair, Ressam ve Yazar Recep Garip’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa öğrenciler ve öğretmenler yoğun ilgi gösterdi.

Şiirin Değerini Anlattı

Şiiri anlatan Recep Garip, edebiyat içerisinde yer alan bu özel sanat dalının değerine ve özelliklerine değindi. Garip, “şiir arınmış ve arındırılmış sözcükler bütünüdür. Fazlalıkları atılmış, göze, kulağa ve gönül’e hoş gelen terennümleri fısıldar. Bu fısıldayış, saatin tik takları gibi uyumlu, örgülü, paslanmamış anlamları da taşır. Şiir, insanın duygu ve düşüncelerini kısa ve öz bir şekilde ifade etme sanatıdır” dedi.

Recep Garip, konferansta özellikle Türk Edebiyatına ölümsüz eserler bırakan Yunus Emre, Dadaloğlu, Karacaoğlan gibi halk ozanlarının yanı sıra Nazım Hikmet, Necip Fazıl, Sezai Karakoç gibi şairlerin mısralarından da örnekler verdi. Ahmet Türkmen/Serhat Barış