27. Dönem Milletvekilleri Yemin Etti
9-7-2018

Seçim kesin sonuçlarının açıklanmasının ardından toplanan TBMM'de 27. Dönem açıldı. Milletvekilleri Meclis'in ilk gününde yemin ederek göreve başladılar.

Balıkesir AK Parti’den 5, CHP’den 3 ve İYİ Parti’den de 1 milletvekili yemin etti. AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygun, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Pakize Mutlu Aydemir, CHP’den Ahmet Akın, Fikret Şahin ve Ensar Aytekin, İYİ Parti’den de İsmail Ok yemin ederek 27’inci dönem Balıkesir Milletvekilliği görevlerine başladılar.

TBMM yeni dönemin ilk toplantısını en yaşlı üye İYİ Parti milletvekili Durmuş Yılmaz yönetti. HDP Milletvekili Dersim Dağ’da en genç milletvekili olarak meclis başkanlığı divan kurulunda katip üye sıfatıyla görev yaptı. Saat 14:00 başlayan yemin töreninde bazı milletvekilleri metinleri yazılı okumak yerine ezbere okumayı tercih edince cümle aralarındaki kelimeleri unutup yeniden okumak zorunda kaldılar. Daha önce 550 milletvekilinin görev yaptığı TBMM 27. Dönemde 600 milletvekili görev yapacak.

27. dönem milletvekili sandalye sayıları şöyle: AK Parti 295, CHP 143, HDP 67, MHP 49, İYİ Parti 43, Saadet Partisi 2, BBP 1