Kurban Pazarında Endişeli Bekleyiş
10-8-2019

Bandırma Belediyesi Kurban Satış Yeri’nde Önceki Senelerin Aksine Bu Sene Sessizlik Hakim. Kurbanlık Satan Esnaflar, Satışlardaki En Kötü Senelerden Birini Yaşadıklarını Söylüyorlar.

Bandırma’da, bu sene kurbanlık satışları beklentilerin çok altında kaldı. Hem küçükbaş, hem de büyükbaş hayvan satanlar deyim yerindeyse kurban pazarında sinek avlıyorlar. Yaptığımız röportajlarda uzun yıllardır kurbanlık sattıklarını belirten esnaflar, bu güne kadar işlerinin hiç bu kadar azalmadığını söyleyerek dert yanıyorlar, “Fiyatlar yüksek geliyor, vatandaşta para yok.”

“Satışlarımız Geçen Seneye Göre %60 Düştü”

40 senedir küçükbaş kurbanlık hayvan satışı yapan, Hasan Tezen, kurban pazarındaki durumu şu sözlerle özetledi, “Satışlarımız Geçen Seneye Göre %60 Düştü. Bu bayram vatandaş gelmedi, gelmeye de çalışmıyor. Her yerde durum böyle, Kurban satışları düştü. Ekonomik sıkıntılardan dolayı, millet geçim derdinde. İnsanlar tatile bile çıkmadı. 40 senedir bu işi yapıyorum. 95 ve 96 senelerini saymazsak ilk kez bu kadar zarar gördük. Bin liradan, 2 bin liraya kadar küçükbaş kurbanlık var, müşteri bekliyoruz ama gelen giden yok.”

Büyükbaşta da Durum Farksız

Büyükbaş kurbanlık satan esnaflar da işlerin bozuk olduğunu söyleyerek bu sene kadar da kötü bir sene yaşamadıklarını belirtiyorlar. Esnaf, derdini “Millette para kalmadı, para bitti,” sözleriyle anlatıyor. /Umut Osman Sunci