Marmara Adasında Orman Yangını!
12-8-2019

Marmara Adası Mestanağa Mevkiinde bugün saat 14:00’da başlayan yangın ilk etapta görevlilerce kontrol altına alınmıştı ki, daha sonra rüzgarın etkisiyle yeniden genişleyerek büyüdü. Yangın rüzgarın etkisiyle de kısa sürede yerleşim yerlerine de sıçradı.

Yangın ile ilgili ilk açıklama Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy’dan geldi. İlk açıklamada Aksoy; “Alevler yerleşim yerlerine ulaştı. İki ev yandı. Helikopter müdahalesine ihtiyaç var." dedi. Bu açıklamadan yakalaşık bir saat sonra gönüllere su serpen haber yine Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy’dan geldi. Başkan Akson yaptığı son açıklamada; “Çok şükür yangının yüzde 90'ı kontrol altına alındı. Can kaybımız yok. İtfaiye soğutma çalışması yapıyor. 4 itfaiye personelimiz bu dumandan etkilendi, çok şükür bir sorunumuz yok. Belediyeye ait bir itfaiye aracımız yandı. Gelen mala gelsin. Böyle bir yangını çok şükür atlatmış olduğumuzu söyleyebiliriz. Biz de psikolojik olarak rahatlamış olduk." dedi.

Yangının çıkış sebebi henüz tespit edilemezken, yangından ilk belirlemelere göre; 2 ev ile ilçede bulunan jandarma lojmanları zarar gördü. Yaklaşık 60 ev de tahliye edildi. 4 itfaiye eri ve bazı vatandaşlar dumandan etkilendi, yangın esnasında birçok hayvan da telef oldu. Zarar tablosu yangın tamamen söndürüldükten sonra yapılacak tespitler sonrasında ortaya çıkacak. Olayla ilgili olarak geniş çaplı soruşturmaya başlanıldı.