“İşsizlik Var Fakat İş Beğenmeyen İnsan Sayısı Çok Daha Fazla”
20-8-2019

MHP Bandırma İlçe Teşkilatı Başkanı Yurttaş Bakkal, Bandırma’daki İşsizliği Değerlendirerek Gençlerin İş Tercihleri Konusunda Doğru Yönlendirilemediğini Söyledi.

MHP Bandırma İlçe Teşkilatı Başkanı Yurttaş Bakkal, Bandırma’da işsizliğin olduğunu fakat aynı zamanda ara elaman sıkıntısının da olduğunu belirterek gençlerin doğru yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yurttaş Bakkal, “Ülkemizde işsizlik var ama şunu belirtmeliyim ki, iş beğenmeyen insanların sayısı da her geçen gün çoğalıyor. Özellikle gençler arasında bu durum daha çok. Genç okuyor ve mesleğini yapmak istiyor ancak ülkemizin de bir gerçeği var. Belli iş alanlarında belli sayıda istihdama sahibiz. Bunun dışına çıkamıyoruz. Mesela bu durum öğretmenliklerde bariz bir şekilde görülüyor.

Bandırma’da ise özellikle ara eleman sıkıntısı var. Mesleki anlamda ara eleman yetişmiyor. Meslek liselerine yapılan kayıtlarda azalma var. Geçmişte birçok mesleki alanda çıraklık bölümü vardı. Çıraklık eğitim okulumuz şu anda da mevcut fakat giden insan sayısı yeterli değil. Fabrikalarda da ara eleman sıkıntısı çekilmekte. Yeni nesle yüksek okul okumak bir zorunlulukmuş gibi hissettirilir hale geldi. Biraz ailelerin baskısı ve çevrenin etkisi genç arkadaşlarımıza yüksek okula gitme zorunluluğu hissettiriyor. Okumak için okunmamalı, çalışmak için okunmalı. Memlekette işsizlik var fakat iş beğenmeyen insan sayısı çok daha fazla,” dedi. /Umut Osman Sunci