Kış Çayı İle Bağışıklığınızı Güçlendirin
2-11-2019

Bandırma’nın önde gelen aktarlarından Yeliz Tuman, kış çayının, vücut direncinin düşmesi sebebiyle yakalanılan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların önüne geçtiğini ifade etti.

Yıllardır içinde bulunduğu aktarlık mesleği ile şifalı bitkilerin kullanımı alanında kendini kanıtlayan Umut Baharat’tan Yeliz Tuman, “Kış Çayı” ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Yeliz Tuman, kış çayının bağışıklığı güçlendirerek grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskini azalttığını ve bu tür hastalıklara yakalanan kişilerin iyileşme sürecini hızlandırdığını belirtti.

Yeliz Tuman, “Kış çayının içinde birçok bitki ve baharat bulunur. Bunlar güçlü ve etkili bitkiler, baharatlardır. Dolayısıyla sağlığa oldukça faydalıdır. Tam bir şifa deposudur. Vücut direncini arttırır. Vücudumuzu hastalıklara karşı korur.

Kış çayı her gün tüketilebilir. Bir bardak için bir tutam karışım yeterlidir. bu karışımın içinde belli başlı olarak kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, okaliptüs yaprağı, kabuk tarçın, karanfil, elma kabuğu, papatya, zencefil, hibisküs bulunur. 5-6 dakika kadar sıcak su ile demleyip içime hazır hale getirilebilir.

Ancak çok sayıda bitkinin karışımı ile hazırlanan kış çayı için geçerli bir hassas nokta var. Bazı kronik rahatsızlığı olan kişiler, kış çayı hazırlanırken yapılan karışıma dikkat etmelidir. Örneğin, bazı otlar tansiyon ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişilere iyi gelmiyor. Bunun için de kişinin kış çayını hazırlarken ne tür rahatsızlıkları olduğunu mutlaka bilmesi gerekiyor. Mesela guatr rahatsızlığı olanlar, kış çayı içinde kullanılan hibisküs dediğimiz bitkiyi kesinlikle tüketmemelidir,” dedi. /Umut Osman Sunci