Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı Yapıldı
9-11-2019

Belediye Meclisinin Kasım ayı olağan toplantısı, Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun başkanlığında gerçekleşti.

Meclis Salonunda başlayan oturumda ilk olarak Başkan Tolga Tosun tarafından LÖSEV'in 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle "Maskemi takarım farkındalık yaratırım" sloganıyla başlatılan farkındalık kampanyasına destek verildi. Meclis oturumunda başta Başkan Tolga Tosun olmak üzere meclis üyeleri ve daire müdürleri maske takarak bu kampanya destek verdi.

Ardından son bir aylık çalışmalarla ilgili sunuma geçildi. Sunumda Başkan Tolga Tosun tarafından belediye müdürlüklerinin kentimizin birçok noktasında yerine getirdiği çalışmalar paylaşıldı. Sunumun son bölümünde Antalya'da yapılan Dünya Muay Thai Şampiyonasında karşılaştığı tüm rakiplerini yenerek şampiyon olan Doğa Dikmen'e Başkan Tolga Tosun teşekkür ederek başarılarının devamını diledi. Toplantıya, geçmiş gündeme ait tutanağın okunmasıyla devam edildi. Daha sonra gündem maddelerine geçildi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Kasım ayı meclisi tamamlandı.

Bandırma Belediye Meclisi 10 gündem maddesinin görüşülmesine geçmeden önce, 1 aylık yapılan çalışmaları anlatan Belediye Başkanı Tolga Tosun, “Barınağımızın büyümesi çalışmalarını yapıyoruz. Mevcut barınağın arkasında bulunan 50 dönümlük araziyi çit ile çevreleyerek doğal yaşam alanı oluşmayı hedefliyoruz. Burada sokak hayvanlarının ırk, cins ve yaşa göre ayrılmalarını sağlayacağız.  Betondan değil daha çok ahşaptan olacak. Sokaktaki hayvanlarımızın sevgiye ihtiyacı var. Onlar için daha uygun bir ortam hazırlamak istiyoruz. “dedi.

Camideki Bazı Ağaçlar Da Kesilecek

Şehrin bazı yerlerinde içleri boşalarak yıkılma tehlikesi oluşturan ve zaman zaman can ve mal güvenliği açısından tehlike yaratan ağaçları Orman İşletme ve Park Bahçeler Müdürlüğü’nün denetimleri doğrultusunda kestikleri açıklayan Tosun, “Haydar Çavuş Camiinde bazı ağaçlar var onlarında kesilmesi gündeme gelebilir. Eğer yıkılırsa hepimiz zan altında kalırız. Vatandaşımız bizi yargılamadan önce sorsun. Kuru ağaçlar ormandan izin alınarak kesiliyor“ dedi.

Sunumun son bölümünde Antalya’da yapılan Dünya Muay Thai Şampiyonasında karşılaştığı tüm rakiplerini yenerek şampiyon olan Doğa Dikmen’e Başkan Tolga Tosun teşekkür ederek başarılarının devamını diledi.

Toplantıya geçmiş gündeme ait tutanağın okunmasıyla devam edildi. Ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin 2,3,4,5 ve 6’nci maddeleri imar komisyonuna havale edildi. BASKİ’ye tahsis ile ilgili teklif oy birliği ile kabul edildi. Bandırma Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü’ne geçtiğimiz günlerde asaleten ataması yapılan Emel Çetin’in ataması meclis kararıyla onaylandı. Çetin yaptığı kısa konuşma ile kendisini tanıtarak destekte bulunanlara teşekkür etti. Bandırma Belediyesi bünyesinde Kreş Müdürlüğü kurulması ve yeni yapımına başlanılacak kreşlerin ve Eğitim Destek Evi’nin bu müdürlük tarafından yönetilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Tolga Tosun, “Mevcut kreş ve destek evimizin inşaatı başlayacak. 250 öğrenci kreşlerde 100 öğrenci de destek evinde olacak. Kreşler sürekli devam edecek. Orada birçok personelimiz olacak. Bu nedenle de Kreş Müdürlüğü kuruyoruz. Aynı zamanda Spor Müdürlüğünü de açıyoruz. Amatör takımlarımızın ihtiyaçlarının hızlıca karşılanması için bu müdürlüğü kuruyoruz. Gençlik ve spor hizmetleri müdürlüğünün açılması gerekiyor. Bandırma’da kreşler 1000-1500 lira. Bunları oturup konuşacağız. Kurumu zarara uğratmayacak şekilde uygun rakamlar çıkartacağız. Orada atanamayan öğretmenlerimizin de istihdamını sağlayacağız. Biz bu yatırımı araştırarak yapıyoruz. Belediye’ye zararı olamayacak, giderini kendi geliriyle karşılayacak. ” dedi. MHP’li Meclis Üyesi Harun Algül ise “ İşletilmesi noktasında farklı düşüncelerimiz var. Biz belediyelerin kreş işletmesini düşünmüyoruz. Hizmet alımı olabilir, bu işin daha profesyonel yapılmasından yanayız.  Kreş Müdürlüğü kurmak ve kreşleri Belediye’nin işletmesi kadrolu personel ihtiyacı doğuracak. Belediye’de ek personel gideri yapılmamalı. Bunu mevcut müdürlüklerde birimler kurarak yapabiliriz.” dedi.

Belediyenin Hurdaları MKE’ye Satılacak

Bandırma Belediye Şantiyesi’ne yıllardır biriken çok miktarda hurdanın satılması için Belediye Meclisi’nde yapılan görüşmelerde Başkan Tolga Tosun kanun gereği Belediye’nin bu tür hurdaları sadece Makine Kimya Enstitüsü’ne satabildiğini ifade ederek, “Şantiyede sürekli büyüyen bir öbek var. Onlardan bir türlü kurtulamıyoruz. Çok ciddi bir kirlilik var. Kanun şöyle diyor. Belediye hurdalarını Makine Kimya Enstitüsüne satar diyor. Makine Kimya bunu düşük rakamlara alıyor. Bizim bu atıklardan kurtulmamız lazım. MKE bunu gelip kendileri seçiyor. Tabi bizim hurda malzemeler arasında plastikler de var, demir de var, kağıtta var. MKE alacağını alıyor, yine geriye bazı malzemeler kalıyor. En azında bunlar devlete gidecek. Siz alacağınızı alın kalanları da biz kendi içimizde değerlendirelim. Bunun büyük bölümünü MKE alacak. Kalanlar içinde bir komisyon kurup bu mezbelelikten kurtulmamız lazım.

Belediye Meclisi 12 Milyon Kredi Kullanma Yetkisi Verdi

Bandırma Belediyesi’nin geçtiğimiz aylarda düzenlenen toplantılarında Meclisin Başkan’a vermiş olduğu kredi kullanma yetkisi uyarınca bir özel bankadan 12 milyon TL kredi kullandığını ifade eden Başkan Tolga Tosun, “Geçmiş dönemden gelen borçlarımız vardı. Türkiye’nin sıkıntısından dolayı bizim sürekli çalıştığımız bankalar bize kredi vermediler. Bir bankadan ipotek ve teminat vermeden kredi aldık. 1,49 faizle kredi aldık. Onu da esnek olarak aldık. Faizler düştükçe bizim de faizimiz ve ödemelerimiz düşecek. Yukarı değil aşağı doğru. Cari borçlarımızı kapattık. Bir miktarını projeler için ayırdık” dedi.  /Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci