Bandırma’da Gıda Üreticileri Bilgilendirildi
26-12-2019

Bandırma İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğü, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme Ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Uyum Zorunluluğu Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirdi.

Bandırma İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğü’nün, gıda etiketleme ve tüketicileri bilgilendirme yönetmeliği ile ilgili bilgilendirme toplantısına çok sayıda gıda üreticisi ve satıcısı katıldı. Toplantıda, toplu tüketim yerlerinde satışı yapılan gıdalarda yer alan alerjen madde bilgisi ve alkol gibi kullanılan bileşenlere ilişkin bilgilerin menüde ya da yazı tahtası aracılığıyla son tüketiciye bildiriminin zorunlu hale getirildiği açıklandı. Uygulama hazır ambalaj gıdalarda da geçerli olacak.

Bilgilendirme sunumu Gıda Mühendisi Selahattin Yalçınkaya tarafından yapıldı. Yalçınkaya, özellikle alerjin gıdalara dikkat çekerek satışı yapılan gıdaların tüketiciyi yanıltmayacak ve görünür şekilde etiketlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Gıda bileşenleri ile ilgili uyarılarda bulunan Yalçınkaya, “Alerjen gıdalar tüketici üzerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Gıdalar bilinçli bir seçim yapabilmesini sağlayacak biçimde etiketlenmeli ve tanıtılmalıdır,” dedi. /Umut Osman Sunci-Melek Babacan