ABD-İRAN Gerilimi Altın Fiyatlarına Yansıdı
7-1-2020

Güvenli Liman Altın Fiyatları ABD-İran Gerilimi Nedeniyle Hızla Yükseldi. Gram Altın Haftayı 304 Liradan Açtı.

Yeni Tehditlerle yükselerek devam eden ABD-İran hattındaki gerilim nedeniyle gram altın fiyatı 304 lira seviyesine çıkarak ilk kez 300 liranın üstünü gördü. Deneyimli Kuyumcu Ayfer Ok, altındaki yükselişi bizler için yorumladı. Ayfer Ok, altının güvenli liman olarak görüldüğünü belirterek bu tür olaylarda da ilk olarak altın fiyatlarının yükselişe geçtiğini kaydetti.

Ayfer Ok, “Amerika ve İran arasında yaşanan gerginlik haftaya başlarken altın fiyatlarının yükselmesine etken oldu. Şu an küçük altın 485 alış-490 satış,  Ata Lira 2015 alış-2030 satış olarak işlem görüyor. Döviz fiyatlarında ise bariz bir yükseliş olmadı. Şu an sadece altın fiyatları yükseldi.

Altın fiyatının ani yükselişi, vatandaşın altına olan talebini de bir anda arttırdı. Haftayı inanılmaz bir yoğunlukla açtık. Amerika ve İran arasındaki gerilim yükselmeye devam ederse altındaki yükseliş devam edebilir. Altın güvenli liman olarak görüldüğü için bu tarz olaylarda ilk önce altının fiyatları yükseliyor,” dedi. /Umut Osman Sunci-Melek Babacan