TMO’dan “Kara Gün” Kelimesi Neden Kaldırıldı?
14-2-2020

Bandırmalı çiftçi Ali Beygiret, Toprak Mahsulleri Ofisindeki kara gün kelimesinin yeniden yerine konmasını istiyor.

Çiftçi Ali Beygiret” Toprak Mahsulleri Ofisi bizim için çok değerli bir kuruluştu. 2002’den sonra gelen hükümet ile birlikte Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kara gün dostluğu bitti. Zaten o yazıyı bile sildiler. Bunu yıllardır içime sindiremiyorum. Biz önceden Toprak Mahsulleri Ofisi’ne mahsulümüzü götürür, döker ve paramızı peşin alır giderdik. Şimdi, çok farklı sıkıntılarımız var. Bunların düzene girmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Çiftçiyi Tüccara Mahkum Etmeyin

Bandırma’da bir Ticaret Borsamız var. Güzel de bir depoları var. Biz diyoruz ki, Toprak Mahsulleri Ofisi eğer çiftçinin kara gün dostuysa, oradan bir depo tutsunlar. Orada deponun yanı sıra bir laboratuar ve bir kantar var. Borsanın oradan kalkan bir traktörün şehir içinden geçip ofis depolarına gelmesi zaten sıkıntı oluyor. Diğer sıkıntımız da Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ödeme şekli. Bize diyor ki yarısını şimdi, diğer yarısını da 1 ay sonra veriyorum. Bir tüccar peşin ödeyebiliyorsa, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de ödeyebilmesi gerekmez mi? Çiftçiyi tüccara muhtaç etmeyin.

Çiftçinin Tekrar Kara Gün Dostu Olmasını İstiyoruz

Ticaret Borsası’ndaki deponun kiralanması ve benim analizden çıkan buğdayımı borsada satıldıktan sonra o depoya boşaltabilmem gerekiyor. Sonra da gelip Toprak Mahsulleri Ofisi’nden paramı almalıyım. Bandırma’da trafik çok yoğunlaştı. Traktörle Toprak Mahsulleri Ofisi’ne gitmek sorun oluyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bir an önce kendini toparlayarak çiftçinin tekrar kara gün dostu olmasını istiyoruz. /Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci