Vatandaşlar Market Tedbirlerine Uyuyor
26-3-2020

İç İşleri Bakanlığı’nın sosyal mesafeyi korumaya yönelik marketler için aldığı korona virüsü tedbirlerine marketlerde, vatandaşlarda uyuyor.

İç İşleri Bakanlığı, Korona Virüsü tedbirleri kapsamında yayınladığı genelgeler ile marketlere yönelik çeşitli önlemler aldı. Bu önlemlerin arasında çalışma saatleri ile ilgili düzenlemeler olduğu gibi meyve ve sebzelerin poşetle satılmalarının yanı sıra, sosyal mesafeyi korumaya yönelik maddeler de bulunuyor. Marketler, genelge gereği metrekare kapasitelerinin %10’u kadar müşteri içeri alabiliyorlar ve kasa önlerinde de en az 1 metrelik sosyal mesafe uyguluyorlar.

Bandırma’da da vatandaşlar marketlerdeki sosyal mesafe kurallarına uyuyor ve mümkün oldukça yan, yana gelmemeye çalışıyorlar. Gerekli durumlarda ise market personelleri mesafenin korunmasına yönelik çeşitli uyarılarda bulunuyorlar. Personeller, tedbiri elden bırakmayıp içerideki doluluk oranını da sürekli kontrol ediyorlar ama Bandırma’da zaten en çok müşterisi olan marketlerde bile genelgede belirtilen ölçüde yığılma meydana gelmediği gözlemleniyor. /Umut Osman Sunci