Bandırma’da %50’ye Ulaşmak Zor
26-3-2020

Tüm toplu ulaşım araçlarında, araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu alınacağını yönündeki genelge uygulanmaya başlandı.

Korona Virüsü nedeniyle İç İşleri Bakanlığı tarafından alınan güvenli mesafe tedbirleri toplu ulaşım araçlarında uygulanmaya başlandı. Yayınlanan genelge araç kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu alımını uygun görse de, Bandırma’da durum biraz farklı. Toplu ulaşım araçları bırakın yüzde 50 doluluk oranına ulaşmayı, bütün seferlerde neredeyse boş gidip, boş geliyorlar. Tabi ki bu durum otobüslerin sefer saatlerini de etkiliyor. Virüs nedeniyle kimse toplu ulaşımı tercih etmediği için daha önce 10 dakikada bir araç kalkan güzergahlardaki otobüslerin bile hareket saatleri, 1 buçuk saati bulabiliyor.

 

Röportaj yaptığımız otobüs şoförleri de, doluluk oranlarının %50’nin kıyısından bile geçemediğini, hareket saati geldiğinde otobüsün içinde 5 yolcu bile görseler öpüp başlarına koyacaklarını belirtiyorlar. Otobüsleri kullananların da genellikle ücretsiz olarak binen sağlık personelleri olduğunu da ifade eden şoförler otobüslerin boş, işlerin ise durma noktasında olduğunu söylüyorlar. /Umut Osman Sunci