Aytekin: Çiftçilerimizi Koronadan Sonra Dolu Vurdu
25-6-2020

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin dolu ve şiddetli yağışın vurduğu afet bölgesinde incelemelerde bulundu.

Beraberinde İl başkanı Serkan Sarı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’la birlikte afetin etkili olduğu yerlerde incelemeler yapan Aytekin, Sındırgı ve Bigadiç’te üreticilerin sorunlarını dinledi.

Her iki milletvekili de üreticilerden taleplerini Ankara’ya aktaracağını ifade ederken, Aytekin ayrıca şu değerlendirmelerde bulundu:

Geçtiğimiz hafta sonu yaşanan aşırı sağanak yağış ve dolu, maalesef Balıkesir’imizde de ciddi zararlara sebep olmuştur. Üreticilerimiz, zaten Koronavirüs sebebiyle uzun süredir büyük sorunlar yaşıyordu. Üzerine gelen bu afet de iyice tuzu biberi oldu. Bigadiç İlçemize bağlı Hamidiye kırsal mahallemizde etkisini daha da çok hissettiren afet, maalesef tarlalarda ciddi zayiata sebep olmuş. Benzer şekilde Sındırgı Taşköy, Umurlar kırsal mahallelerimizde de büyük zararlar mevcut.

Çiftçi Kara Kara Düşünüyor

Biber ve domates başta olmak üzere tütün, karpuz, kavun ve buğday gibi mahsullerde büyük zararlar var.  Köylerimizin ciddi geçim kaynağı olan bütün bu ürünlerdeki zayiata karşı çiftçilerimizin talebi ortak. Çiftçilerimiz mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. Korona sebebiyle zaten geç ekim dikim yapıldığını ifade eden çiftçilerimiz, bir de dolu sebebiyle kara kara düşünüyor. Hepsi tarladan kaldıracakları mahsulle borçlarını ödemeyi düşünüyordu. Şimdi ise borçlarının katlanmasından dolayı çok zor durumdalar.

Biz bu konunun takipçisi olacağız. Üreticilerimizin mağduriyetlerini gidermek için, atılması gereken bütün adımların atılması adına aracı olacağız.