BGC'den VALİ ŞILDAK'a 'Hayırlı Olsun' Ziyareti
29-6-2020

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir ve yönetim kurulu üyeleri Balıkesir Valisi Hasan Şıldak'ı ziyaret etti.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti tarafından Balıkesir’in 44. Valisi Hasan Şıldak’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunuldu. Ziyarete Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, BGC Başkan Vekili Doğan Alparslan, Başkan Yardımcısı Ümit Babacan, Genel Sayman Cengiz Güneş, Türkiye Spor Yazarları Derneği Temsilcisi Hilmi Duyar ile bazı gazeteciler katıldı.

Balıkesir'in 44. valisi Hasan Şıldak, Gazeteciler Cemiyeti yönetimiyle buluşmasında, "Eksikliklerimizi tamamlama ve iyiye ulaşma noktasında bizim adımıza duyan, gören gözler olarak gördüğümüz yerel basınımızla beraber Balıkesirimiz için güzel işler başaracağımıza inanıyorum" dedi.

En Eski Meslek Kuruluşu

Ziyarette, Gazeteciler Cemiyeti'nin tarihçesine ve çalışmalarına ilişkin bilgi verenbaşkan Ramazan Demir, 1961 yılında Balıkesir, Bandırma ve Edremit'teki gazetecilerin bir araya gelerek kurduğu BGC'nin, Türkiye'nin en eski ve köklü basın meslek örgütlerinin ilk sıralarında yer aldığını ifade etti.

Gazetecilik Sorumluluk Gerektirir

Yerel basının önemine vurgu yapan BGC Başkanı ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Demir, "Sansasyonel haber yapacağım diye kişi ve kurumları hedef alanlara, gazetecilik mesleğini tehdit, şantaj ve çıkar amaçlı kullananlara taviz verilmesin istiyoruz. Yerel yönetimler, iş insanları ve siyasetçileri iyiyle kötünün, güzelle çirkinin ayırt edilmesi noktasında dik duruş sergilemeye çağırıyoruz" dedi.

Demir, sektörde yaşanan sıkıntıların ise "meslek yasası olmamasından" kaynaklandığınıbir kez daha gündeme taşıdı.

Kuva-Yi Milliye Basını

Balıkesir'in köklüve zengin basın yapısı bulunduğuna dikkat çeken BGCBaşkanı Demir, işgal döneminde Hasan Basri Çantay, Mustafa Necati, Hüseyin Vasıf ve Mehmet Esat Çınar kardeşlerin Balıkesir'de yayımladığı, Ses ve İzmir'e Doğru gazeteleriyle kurtuluşa giden yolda üstlendikleri misyonu hatırlattı. Kuva-yi Milliye Basınının kahramanlarının anısını Basın Müzesi ile yaşattıklarını söyledi. 

Vali Şıldak: Beraber Güzel İşler Başaracağız

BGC heyetini kabulde konuşan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak da, gazetecilikte doğru ve tarafsız haberciliğin önemine değindi.

Basın mensuplarının doğru bilgiye kaynağından ulaşması için gereken kolaylığın sağlanacağını belirten Vali Şıldak, "Kamuoyunu hızlı ve doğru bilgilendirme konusunda basınımızla işbirliği içindeçalışacağız" dedi.

Vali Hasan Şıldak, "Ortak gayemiz kentin gelişmesi, refahıdır. Ben yerine biz kültürünü yaygınlaştırarak Balıkesir içininşallah önümüzdeki dönemde çok iyi çalışmalar yapmanın gayreti içerisinde olacağız. Eksikliklerimizi tamamlama ve iyiye ulaşma noktasında bizim adımıza duyan, gören gözler olarak gördüğümüz yerel basınımızla beraber güzel işler başaracağımıza inanıyorum." ifadesini kullandı.

İlimizin çeşitli konularının da ele alındığı ziyarette "Yöneticilikte artık ben yaptım oldu devri bitti" görüşünüpaylaşan Vali Şıldak, kent paydaşlarıyla istişareye vereceği önemin ve vatandaşa güzel yüzlühizmetin altını çizdi.

Balıkesir Manşetler

BGC Başkanı Ramazan Demir, Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Müzesi tarihçesiyle ilgili bilgi notları aktardığı Vali Şıldak'a, Gazeteciler Cemiyeti yayınları arasındaki "15 Temmuz Balıkesir Manşetler" albüm/kitabı ile hain darbe girişiminin yaşandığı geceyi anbean yaşayan gazetecilerin o gece gördüklerini anlattığı ve Haber Kameremanları Derneğince hazırlanan "Kalkışma" kitabı takdim etti./Haber Merkezi