YKS Tamamlandı
29-6-2020

YKS maratonu pazar günü yapılan alan yeterlilik testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) ile beraber tamamlandı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) ardından, 28 Haziran Pazar günü saat 10.15’te yapılan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve ardından saat 15.45’te yapılan Yabancı Dil Testi (YDT) ile birlikte 2020 üniversite sınav maratonu tamamlanmış oldu.

AYT ve YDT sınavlarından da, ilk gün yapılan TYT sınavında olduğu gibi pandemi nedeniyle sıkı tedbirler alındı. Öğrenciler, sınav merkezlerine tek, tek alınırken okul girişlerinde de sosyal mesafenin korunması istendi. Bahçe kapısından geçen öğrenciler, 3 ayrı masada 3 farklı görevli tarafından karşılandı. Öğrencilerin ellerine ilk masada dezenfektan sıkıldı. Diğer iki masada ise maskeler ve dezenfektan mendiller verildi. Böylece girişlerde oluşabilecek yığılmaların önüne geçilmiş oldu. Binaların giriş kapılarında ateş ölçümleri yapıldı.

Sınavlardan 15 Dakika Öncesi Kapılar Kapandı

AYT ve YDTsınavlarının yapılacağı saatlerden 15 dakika öncesine kadar sınav merkezlerine gelemeyen adaylar içeriye kabul edilmediler.

Anne Babalar Heyecanla Çocuklarını Beklediler

YKS'nin ilk oturumu olan TYT'nin  ilk gününde olduğu gibi sınavın ikinci gününde de manzara değişmedi. Çocukları içeride sorular arasında ter dökerken veliler de onların başarısı için sınava girdikleri okul bahçelerinde dualar etti. Uzun süren bekleyiş sırasında veliler sosyal mesafe konusunda özenli davranmaya çalışırlarken, kolluk kuvvetleri de gerekli durumlarda uyarılarda bulundur.

Sonuçlar 28 Temmuz’da açıklanacak

YKS’nin ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri saat 10.15’te başladı ve 180 dakika sürdü. AYT’de “Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1” testi 40 sorudan oluştu. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1’den 10, coğrafya-1’den 6 soru yanıtladılar. AYT’nin “sosyal bilimler-2” testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluştu. Sosyal bilimler testinde tarih-2’den 11, coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer aldı. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde oldu.

Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise saat 15.45’te başladı ve adaylara 120 dakika süre verildi. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak sınavda toplam 80 soru yer alacak. 2020-YKS’de adaylar, Corona virüs Kovid-19 nedeniyle yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu oldular. Adaylara 12. sınıfın ikinci dönem konularından soru yöneltilmedi.

ÖSYM takvimine göre, YKS sonuçları 28 Temmuz 2020’de açıklanacak. /Umut Osman Sunci