Çeyrek Altın 700 Lira Bandına Yaklaştı
27-7-2020

Deneyimli Kuyumcu Metin Ok, altındaki inanılmaz yükselişi Marmara Medya Grup için yorumladı. Ok, “bundan sonraki süreç için büyük bir belirsizlik var,” dedi.

Altın fiyatlarındaki yükselişi yorumlayan Deneyimli Kuyumcu Metin Ok, yaptığımız röportajda Pandemi nedeniyle dünya genelinde süregelen tedirginlik ve kaos halinin, altına olan talebi arttırdığını ve bununda fiyatları yükselttiğini kaydetti. Ok, bundan sonraki süreç için ise hiçbir ekonomistin yorumda bulunamadığını söyleyerek piyasalarda büyük bir belirsizlik olduğunu vurguladı.

Ok, yaptığımız röportajda şu ifadelere yer verdi, “Cumartesi günü itibariyle küçük altının fiyatı 690 liraya çıktı. Pandemi sürecinden sonra dünyanın nasıl şekilleneceği ve asıl aktörlerin kimler olacağı tartışılıyor ve bu da bir belirsizliğe yol açıyor. Genel anlamda bütün ekonomistlerin dile getirdiği gibi tedirginlik ve kaos halinin olduğu ortamlarda insanlar altına yanaşıyorlar. Talep artınca da doğal olarak fiyatlar yükseliyor.

Çeyrek altın 690 lirayken bilmek isteyenler için söylemek istiyorum Cumhuriyet altını ise 730-735 lira bandında seyrediyor. Altındaki fiyat artışı çok kısa bir sürede gerçekleşti ve bunu ön görebilenler yatırım yaptılar. Bundan sonraki süreç için ne olur diye sorulursa, daha öncekinden farklı olarak büyük bir belirsizlik var derim. Şu an bütün ekonomistler ve bizim görüştüğümüz kişiler bir ön görü beyan edemiyorlar. Yani vatandaşın tüyo dediği duruma kimse yorum yapamıyor. Şu an yorum yapabilen bir ekonomist yok, çünkü ortada önemli bir bulgu da yok,” /Umut Osman Sunci