EĞiTiMCiLER ADLiYEDE
Geçtiğimiz günlerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto eylemi gerçekleştirerek basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Aktif Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendikaları dün de Adli yılın açılması ile birlikte liyakate değil bağlı olduğu sendikaya göre görevlendirmeleri yapılan okul müdürlüklerini mahkemeye taşıdılar.
2-9-2014

Yaklaşık 6 ay önce Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim temel kanunu ve bazı kanun hükmündeki kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanunun 25. maddesiyle, 652 sayılı KHK'ye eklenen geçici 10. maddesinde yapılan değişiklikle Okul, Kurum Müdürleri, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı görevleri 2013-2014 ders yılı bitimi ile sona ermişti.

Kamuoyunda ve eğitim camiasında büyük tepkiyle karşılanan uygulama ile ilgili olarak Eğitim Sendikaları ayakta.

Özellikle yeni görevlendirmelerin liyakatten çok Hükümet yanlısı olarak ifade edilen Eğitim Bir sen üyelerine yönelik yapılması camia içerisinde bardağı taşıran son damla oldu.

Geçtiğimiz günlerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto eylemi gerçekleştirerek basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Aktif Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendikaları dün de Adli yılın açılması ile birlikte konuyu mahkemeye taşıdılar.

Sendikalar özellikle yeni görevlendirmelerde başarılı isimlerin atanması gerekirken yandaş sendika üyelerinin karnesine bakmadan görevlendirilmesine karşı son noktayı adli mercilere taşıyarak koydular.

Bu işin peşini bırakmayacaklarını dile getiren sendika yönetimleri kimler suçlu ise adalet önünde hesap vereceklerdir derken tespit edilen bu yöneticiler hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını ifade ettiler.

Hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz diyerek İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 Şube Müdürü hakkında dün Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Aktif Eğitim-Sen ve Eğitim-İşsen Sendikaları temsilcileri tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen Bandırma Temsilcisi Ekrem Özenen ise Milli Eğitimde geçerli puanı alamayan, görevine son verilen, idareci arkadaşların okullarında yapılan teftişlerde tamamı 95 ve üzeri puan almış, ayrıca yetkililer tarafından takdir ve teşekkür ile ödüllendirilmiştir dedi.

Özenen bunların yanında sendikalarının üyesi olan bir okul müdürünün 2 Bakandan başarı belgesi aldığını hatta bu belgelerden birini ise mevcut Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı olduğunu dile getirdi. Özenen buna rağmen Bakan Avcı tarafından başarı ödülü veren bu okul müdürünün yeni dönemde görevlendirilmediğini belirtti. Yapılan haksızlık ve hukuksuzluk ortadadır dedi.

Sendikalarla birlikte Bandırma Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Cancan 'da şahsı olarak yine İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 şube müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.