banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Av. Eren, “Mühürsüz Oylar Geçersizdir”

 

19 Nisan 2017 17:11
Av. Eren, “Mühürsüz Oylar Geçersizdir”

Anayasa değişikliği ile ilgili yapılan referandum sonrası Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) "mühürsüz oyların kabul edileceği" ile ilgili açıklaması büyük tartışmaya neden oldu.

Hayır kampanyası yürüten muhalifler mühürsüz oyların geçersiz olması gerektiğini savunurken,  YSK ise daha önce de uygulandığını savunuyor. Peki, şimdi ne olacak oylar geçersiz sayılacak mı? Referandum iptal edilecek mi? İşte bu soruların cevabını Balıkesir Barosu Bandırma Temsilcisi Avukat Süleyman Eren’e sorduk.

Av. Süleyman Eren yasanın ne olduğunu ve müdürsüz oyların geçersiz sayılması gerektiğini ifade ederek konu hakkında şu ifadeleri kullandı.

'' 298 sayılı seçimlerin temel ilkesi, seçmen kütükleri hakkındaki maddenin 98.maddesi 4.fıkrasında çok açık ve net olarak üzerinde İlçe Seçim Kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan zarfların geçersiz sayılacağını madde hükmü olarak çok açık belirtmiştir. Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmayan zarflar geçersizdir. Bunun geçerliliğine dair aksi bir karar olacağını düşünmüyorum. Ve içerisinde bulunan pusulaların geçersiz olacağını düşünüyorum. Yine aynı şekilde 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kanunun 101.  Maddesi de aynı şekilde 3.fıkrasında bu kullanılan oy pusulaları ile ilgili amir hüküm vardır ve yine aynı olarak arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan birleşik oy pusulaları geçerli değildir hükmünü çok açık ve net belirtmiştir. Arkasında sandık kurulu bulunmayan oy pusulalarının geçersiz olduğu hükmünü açıkça belirtmiştir. Bunun aksi bir karar olacağını düşünmüyorum. Bununla ilgili sandık kurullarının mühürlü olmayan zarfları ve birleşik oy pusularının geçersiz olması yönünde karar vermesi gerekir.

Bununla ilgili yapılacak itirazlarla ilgili Yüksek Seçim Kurulu'nun vereceği karar son karardır. İtirazın reddine dair bir üst merci yoktur. Yani YSK itirazları reddettiği takdirde kesindir, bir üst kanun yolu yoktur. Yasada net olarak 98. madde de mührü bulunmayan zarfların 101. madde de arkasında mührü olmayan birleşik oy pusularının geçersiz olması gerektiğini kanun açık ve net olarak belirtmiştir. Yasaya aykırı bir karar olduğunu zannetmiyorum. İtirazın kabul edilmesi gerekir ama YSK'nın bir üst mercii yoktur.'' /Levent Karaçay

                                    /Kadir Yüksel

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.